Serie A: Rekordno sezono zaključili s 102 točkami!

Trikratni zaporedni italijanski prvaki so tudi zadnjo tekmo v sezoni polni rekordov odigrali v šampionskem slogu in po odlični predstavi v prvem polčasu s 3:0 premagali Cagliari. Zadetke so dosegli Pirlo, Llorente in Marchisio, Juventus pa je ob proslavljanju 32. naslova italijanskega prvaka svoje glasne navijače nagradil z rekordnim točkovnim izkupičkom in popolnim uspehom na Juventusovem stadionu, kjer je v tej prvenstveni sezoni dobil prav vseh devetnajst domačih tekem.

Juventus

»Stara dama« je pod vodstvom Antonia Conteja, ki se javno še ni opredelil glede nadaljevanja trenerske kariere na klopi najuspešnejšega italijanskega kluba, prvič po letu 1933 trikrat zapored osvojila naslov italijanskega državnega prvaka. Prvo Contejevo sezono je zaznamovala prvenstvena neporaženost, tokratno pa rekordni točkovni izkupiček in popolno zmagoslavje na domačih tekmah. Tako kot lani, je tudi v tej sezoni Juve zadnjo domačo tekmo odigral proti Cagliariju, ki je bil do nedeljskega popoldneva edina prvoligaška ekipa, ki na novem Juventusovem stadionu še ni izgubila, silno motivirani italijanski prvaki pa v lovu na že omenjena rekorda niso dopustili, da bi prvoligaš s Sardinije še tretjič domov odpotoval neporažen.

Antonio Conte

Po matematični zagotovitvi 32. scudetta je Conte na tekmah proti Atalanti in Romi priložnost za igro ponudil tudi nogometašem, ki so med sezono dobili manj igralnega časa, na zadnji domači tekmi v tej sezoni pa je Juve znova nastopil z najmočnejšo možno enajsterico. Zaradi kazni ni smel nastopiti Chiellini, ki ga je v obrambi zamenjal Ogbonna, odsoten pa je bil tudi Vidal, ki je med tednom uspešno prestal operacijo kolena in z rehabilitacijo nadaljuje v domovini. Motivirani Juventus si je močno želel prvenstvo zaključiti z zmago, zato silovit začetek belo-črnih ni bil presenetljiv. Že v uvodnih minutah tekme Llorente ni uspel izkoristiti napake gostujoče obrambe, nekaj trenutkov zatem pa je vratar Cagliarija Silvestri prvič posredoval po strelu Téveza, ki so ga pred tekmo navijači Juventusa izbrali za najboljšega igralca pravkar končane sezone. Buffon je moral posredovati po protinapadu Ibarba, na drugi strani pa je izvrstno samostojno akcijo izvedel Pogba, nato pa s povratno podajo zaposlil Pirla, ki je meril previsoko. Precej bolj natančen pa je bil Andrea Pirlo v osmi minuti, ko je iz prostega strela poskrbel za vodstvo italijanskih prvakov. Režiser Juventusove igre je uprizoril novo mojstrovino, po kateri se je žoga od prečke odbila za golovo črto, za vsak primer pa še od vratarja Silvestrija v mrežo. Trikratni zaporedni italijanski prvaki so svoje vodstvo podvojili že v petnajsti minuti, ko je prav Pirlo iz kota z desne strani poslal uporaben predložek v kazenski prostor, po slabem posredovanju obrambe Cagliarija pa se je izjemna priložnost ponudila Fernandu Llorenteju, ki je brez težav z desnico zadel daljši vratarjev kot in se veselil svojega osemnajstega zadetka v dresu Juventusa. Kmalu zatem so si lepo priložnost priigrali tudi gostje, toda Buffon je vrhunsko posredoval po strelu Dessene iz neposredne bližine. Asamoahov projektil z levico je povzročil ogromno preglavic vratarju Silvestriju, ki pa je bil v 40. minuti še tretjič na tekmi nemočen. Po visoki podaji v kazenski prostor si je žogo mojstrsko zaustavil Claudio Marchisio, nato pa z elegantnim obratom presenetil Desseno in z desnico neubranljivo zadel v polno. Marchisio je dosegel četrti zadetek v tej sezoni, sicer pa 32. v dresu Juventusa.

Andrea Pirlo

V nadaljevanju tekme je ritem pričakovano upadel, ob proslavljanju rekordnih dosežkov pa so nekaj minut na igrišču dobili tudi tretji vratar Rubinho, strelec zmagovitega zadetka v Rimu Osvaldo in Simone Pepe, ki se počasi vrača po dolgotrajnem okrevanju. Po tekmi je sledila podelitev pokala, ki so jo z vdorom na igrišče kmalu prekinili navijači, zabava pa se je popoldne, zvečer in ponoči nadaljevala na ulicah Torina, kjer so se nogometaši Juventusa predstavili s tradicionalno vožnjo z odprtim avtobusom.

Claudio Marchisio

»Nisem si mislil, da bi lahko dosegli takšen točkovni izkupiček,« je povedal Antonio Conte. »Naš glavni cilj pred sezono je bil tretji zaporedni naslov prvaka, ko smo si scudetto tudi matematično zagotovili, pa smo se osredotočili tudi na rekord po številu osvojenih točk v posamezni sezoni. Fantje so bili neverjetni, to je njihov dosežek in večno jim bom hvaležen. Zdaj se lahko vsi skupaj veselimo, kajti uspel nam je zgodovinski dosežek. 102 točki, devetnajst zmag na devetnajstih domačih tekmah, najboljši napad in najboljša obramba v ligi. O tem Juventusu se bo še dolgo govorilo.«

Pirlo 8., Llorente 15., Marchisio 40.

Juventus: Buffon (od 53. Rubinho); Cáceres, Bonucci, Ogbonna; Lichtsteiner, Pogba, Pirlo (od 79. Pepe), Marchisio, Asamoah; Llorente (od 59. Osvaldo), Tévez
Klop: Storari, Barzagli, Peluso, Isla, Padoin, Vučinić, Quagliarella, Giovinco
Trener: Antonio Conte

Cagliari: Silvestri; Perico, Rossettini, Astori (od 46. Bastrini), Avelar; Dessena, Conti, Tabanelli; Cossu (od 66. Ibraimi); Pinilla, Ibarbo (od 86. Loi)
Klop: Carboni, Ikonomou, Eriksson, Sau
Trener: Ivo Pulga

Sodnik: Mauro Bergonzi (Genova)
Pomočnika: Massimiliano Grilli (Gubbio) & Maurizio Liberti (Genova)
Četrti sodnik: Francesco De Luca (Pescara)
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Leonardo Baracani (Firence) & Renzo Candussio (Cervignano)