Liga Europa: Lov na finale ni bil uspešen

Nogometašem Juventusa na povratni tekmi polfinala Lige Europa ni uspelo zatresti mreže lizbonske Benfice, posledično pa so se uvrstitve v finale, ki bo čez slaba dva tedna odigran prav na Juventusovem stadionu, veselili portugalski prvaki. »Stara dama« je bila sicer nevarnejši nasprotnik, finalni nastop pa je verjetno z dvema (pre)poceni prejetima zadetkoma zapravila že pred tednom dni v Lizboni.

Fernando Llorente

Razprodan Juventusov stadion je »staro damo« podprl na povratni tekmi polfinala Lige Europa. Moštvo Antonia Conteja je ob pomoči glasnih navijačev računalo, da bo uspelo izničiti zaostanek s prve tekme na Portugalskem in Juventusu priboriti prvi finalni nastop v evropskih tekmovanjih po sezoni 2002/03, toda portugalski prvaki so se izkazali za žilavega nasprotnika, ki je v Torinu svojo mrežo uspel ohraniti nedotaknjeno in se s skupnim izidom 2:1 uvrstiti v finale, ki bo čez trinajst dni na istem prizorišču. Juve je sicer imel terensko premoč, zapravil je nekaj obetavnih priložnosti, Benfica pa se je osredotočala na zgoščeno igro na svoji polovici, hkrati pa izkoristila vsako priložnost za krajo igralnega časa. Portugalci so s takšno igro svoj cilj dosegli, Juventus pa bo obžaloval predvsem dejstvo, da je plačal izjemno visoko ceno za edina dva strela, ki jih je Benfica pred tednom dni sprožila v okvir Buffonovih vrat.

Paul Pogba

Antonio Conte je povratno tekmo polfinala Lige Europa začel s pričakovano enajsterico. Pred Barzaglijem, ki je šele dobro okreval po poškodbi, je prednost znova dobil Cáceres, Vidal pa je bil tokrat pripravljen dovolj dobro, da je tekmo začel v prvi postavi. Po uvodnem pritisku Benfice je Juventus prevzel pobudo, prvič pa resneje zapretil v osmi minuti, ko je od daleč nevarno sprožil Pirlo, z odličnim posredovanjem pa se je izkazal Jan Oblak, ki je žogo odbil prek vrat. Sledil je neuspešen strel Vidala, po daljšem obdobju nenevarnih napadov Juventusa pa je znova zapretil Čilenec, ki je po podaji Pirla iz neugodnega položaja spektakularno zadel le zgornji del mreže. Kmalu zatem je po lepi kombinaciji z Llorentejem prek vrat sprožil še Tévez, sledila pa sta še neuspešna poizkusa Pogbaja in Lichtsteinerja. Strel Pirla z razdalje je nato blokiral kar Tévez, kmalu zatem pa je bil blizu zadetka še Vidal, ki je uspel streljati z glavo, toda meril je mimo oddaljene vratnice lizbonskega gola. Še pred koncem prvega polčasa sta bila neuspešna še Pirlo in slavljenec Bonucci, ki je prav na današnji dan dopolnil 27 let, najlepšo priložnost za vodilni zadetek pa so belo-črni zapravili že v podaljšku prvega dela. Po kombinaciji s Pogbajem je Asamoah poslal ostro podajo v kazenski prostor, kjer je do strela prišel Vidal, ko se je že zdelo, da bo žoga vendarle končala v mreži, pa jo je na golovi črti uspel izbiti gostujoči kapetan Luisão.

Arturo Vidal

Med polčasom je v Torinu začelo močno deževati, kar je še dodatno otežilo napadalne naloge domačih nogometašev. Prva in edina priložnost na tekmi se je kmalu po nadaljevanju tekme ponudila gostom, toda Rodrigo je iz ugodnega položaja meril prek vrat, nato pa so se znova začeli premalo aktivni napadi Juventusa. Dobro organizirana obramba Benfice z njimi ni imela pretiranih težav, zato se je bilo treba zanašati tudi na prekinitve. Pirlo je tako iz prostega strela močno namučil Oblaka, ki je s skrajnimi močmi uspel posredovati, tekma pa je iz minute v minuto postajala vse bolj nervozna, kar je z dvema rumenima kartonoma v razmaku šestih minut plačal Enzo Pérez. Kmalu zatem je Oblak dobro posredoval po strelu Téveza, Conte pa je pred samim zaključkom tekme v igro poslal tri sveže moči. Bonuccija je zamenjal Giovinco, namesto Llorenteja je vstopil Osvaldo, namesto Vidala pa Marchisio, ki je deset minut pred koncem rednega dela z odlično podajo na desni strani kazenskega prostora našel Lichtsteinerja, ki pa si spolzke žoge ni uspel zaustaviti in izvrstna priložnost je dobesedno splavala po vodi. Minuto zatem je bil zaradi prepovedanega položaja razveljavljen zadetek Osvalda, do konca tekme pa so gostje izkoristili vsako priložnost za poležavanje na zelenici Juventusovega stadiona. Ritem je popolnoma upadel, po prerekanju obeh klopi sta rdeča kartona prejela Vučinić in Marković, ki je bil takrat že zamenjan in posledično ne bo smel nastopiti v finalu, niti osem minut sodnikovega podaljška pa ni zadostovalo, da bi si iztrošeni Juventus priigral kakšno resnejšo priložnost za zadetek, ki bi belo-črnim priboril finale na domačem stadionu. Italijanski prvaki so na obeh polfinalnih tekmah Benfici dopustili le tri strele v okvir vrat, vseeno pa so se morali obrisati pod nosom za nastop na domačem finalu. Na Juventusovem stadionu nazadnje zadetka niso dosegli pred več kot letom dni, ko so v četrtfinalu Lige prvakov z 0:2 izgubili proti Bayernu. Razočaranje po izpadu na zadnji stopnici pred zaključno tekmo pa bodo morali čimprej pozabiti in se osredotočiti na ponedeljkovo domačo prvenstveno tekmo proti Atalanti, ko si že lahko zagotovijo 32. naslov italijanskega prvaka.

Pablo Daniel Osvaldo

»Benfica je zelo izkušena ekipa, kar je nocoj jasno pokazala,« je po tekmi razočarano ugotavljal Antonio Conte. »Na razne načine so uspeli igralni čas zmanjšati samo na približno 40 minut, v finale pa so se uvrstili s samo dvema streloma v okvir našega gola. Na takšnih tekmah o napredovanju lahko odloča vsaka malenkost, niti ena pa tokrat ni šla nam v prid. Vseeno menim, da si nimamo česa očitati, izpadli smo z dvignjenimi glavami. Rad bi se zahvalil navijačem, ki so nam bili v veliko pomoč, zdaj pa se moramo čimprej osredotočiti na tekmo z Atalanto. V ponedeljek si želimo zagotoviti tretji zaporedni scudetto.«

Juventus Stadium, Torino - 40.775 gledalcev (2,459.949 €)
JUVENTUS – BENFICA 0:0 (0:0)

Juventus: Buffon; Cáceres, Bonucci (od 73. Giovinco), Chiellini; Lichtsteiner, Vidal (od 79. Marchisio), Pirlo, Pogba, Asamoah; Tévez, Llorente (od 78. Osvaldo)
Klop: Storari, Barzagli, Padoin, Vučinić
Trener: Antonio Conte

Benfica: Oblak; Maxi Pereira, Luisão, Garay, Siqueira; E. Pérez, Rúben Amorim, Gaitán (od 77. Salvio); Marković (od 86. Sulejmani), Lima, Rodrigo (od 69. André Almeida)
Klop: Artur, Jardel, Ivan Cavaleiro, Óscar Cardozo
Trener: Jorge Jesus

Sodnik: Mark Clattenburg
Pomočnika: Simon Beck & Stuart Burt
Četrti sodnik: Darren England
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Michael Oliver & Anthony Taylor (vsi Anglija)
UEFA delegat: Dušan Tittel (Slovaška)
Kontrolor sojenja: Bertrand Layec (Francija)

Rumeni kartoni: Asamoah (64.); Rodrigo (56.), E. Pérez (61.), Oblak (82.), Salvio (96.)
Rdeči kartoni: Vučinić (89.); E. Pérez (67.), Marković (89.)