Serie A: Le še korak do novega scudetta

Juventus je v 35. krogu italijanskega prvenstva v ponedeljek zvečer na gostovanju s 3:1 premagal Sassuolo in se močno približal tretjemu zaporednemu naslovu italijanskega prvaka. Za trideseto zmago »stare dame« v tej sezoni so zadeli Tévez, Marchisio in Llorente, moštvo Antonia Conteja pa si 32. prvenstveno lovoriko lahko zagotovi že čez teden dni, ko bo v Torinu gostovala Atalanta.

Fernando Llorente

Na gostovanju v Reggio Emiliji, kjer Sassuolo v tej sezoni igra svoje domače prvenstvene tekme, je Juventus ob glasni podpori številnih navijačev kljub medlemu začetku tekme opravil svojo nalogo. »Stara dama« je na zgodnji zaostanek odgovorila s tremi zadetki v mreži domače ekipe, s trideseto zmago v tem prvenstvu pa je tri tekme pred koncem sezone ohranila prednost osmih točk pred drugouvrščeno Romo. Prva priložnost za matematično zagotovitev 32. scudetta se moštvu Antonia Conteja ponuja prihodnji ponedeljek, ko bo na zdaj že znameniti 5. maj v Torinu gostovala Atalanta, belo-črni pa se morajo še prej popolnoma osredotočiti na četrtkovo povratno tekmo polfinala Lige Europa proti lizbonski Benfici.

Carlos Tévez

V deževni Reggio Emiliji je Juventus nastopil v praktično najmočnejši zasedbi, nekaj počitka sta bila deležna le Bonucci in Lichtsteiner. Namesto njiju sta tekmo začela Ogbonna in Isla, Vidal pa je bil po poškodbi kolena pripravljen vsaj za sedenje na klopi. Juve, ki je tokrat nastopil v rumeno-modri opremi, je tekmo začel precej medlo, to pa je borbena ekipa Sassuola znala izkoristiti. Razpoloženi Sansone je najprej z levico sprožil mimo gola, v deveti minuti pa je po hitrem protinapadu odlično zaposlil Simoneja Zazo, ki je z nizkim strelom z levico žogo ob bližnji Buffonovi vratnici poslal v mrežo. Juventusov kapetan bi strel domačega napadalca verjetno uspel ubraniti, toda žoga je zadela Ogbonno in spremenila smer. Tudi v nadaljevanju prvega polčasa je Juve deloval precej neprepoznavno. Rumeno-modri so sicer imeli terensko pobudo, toda bili so premalo aktivni, storili pa so tudi preveč napak, da bi lahko resneje zapretili borbenim domačinom. Nova priložnost se je tako ponudila Sansoneju, ki je preigraval v kazenskem prostoru, nato pa sprožil previsoko. Juventus je končno zapretil po predložku z leve strani, ko je slabo posredovala domača obramba, po povratni podaji Chiellinija pa je silovito sprožil Tévez, ki pa je meril mimo vrat. Pogba je s plasiranim strelom z roba kazenskega prostora meril naravnost v vratarja Pegola, poizkus Llorenteja pa so Sassuolovi branilci uspeli blokirati. V 35. minuti pa je Juve vendarle uspel izenačiti. Z leve strani je dobro prodrl Marchisio in podal do Carlosa Téveza, ki je imel na robu kazenskega prostora dovolj časa in svobode, da je močno sprožil in z manjšo pomočjo branilca Longhija zadel za 1:1. Argentinec je dosegel svoj devetnajsti ligaški zadetek v tej sezoni, vodstvo italijanskega prvenstva pa je naknadno poseglo v boj za najboljšega strelca sezone in izenačujoči zadetek Juventusa označilo kot avtogol Alessandra Longhija. Nekaj minut po izenačenju je Marchisio meril previsoko, na drugi strani pa nove nezbranosti Juventusove obrambe ni uspel izkoristiti Zaza, ki je močno sprožil, Buffon pa je z dobrim posredovanjem žogo odbil v kot.

Claudio Marchisio

Prva priložnost v drugem delu se je po dolgi podaji Pirla ponudila Llorenteju, ki pa je predolgo okleval. Strel Téveza so domači branilci blokirali, podobno pa se je nekaj trenutkov zatem zgodilo tudi po poizkusu Pirla od daleč. Po podaji iz kota je Ogbonna z glavo meril mimo vrat, na drugi strani pa je bil znova nevaren Sansone, ki se je poigraval z obrambo Juventusa, po dvojni podaji z Zazo pa je z levico sprožil prek vrat. V 58. minuti pa se je večina gledalcev v Reggio Emiliji vendarle lahko veselila vodstva italijanskih prvakov. Po blokiranem strelu Téveza se je žoga odbila do Pirla, ki je nemudoma opazil, da se v kazenskem prostoru odkriva Claudio Marchisio. Režiser Juventusove igre ga je z izvrstno plasirano podajo idealno zaposlil, Marchisio pa se je odlično odzval in z enim dotikom z levico žogo poslal za hrbet vratarja Pegola. Ob svojem dvestotem ligaškem nastopu v dresu Juventusa se je veselil tretjega letošnjega zadetka. Conte je nato v igro poslal Lichtsteinerja, ki je zamenjal Islo, Švicar pa se je že kmalu zatem izkazal s prodorom, po katerem je Pogba omogočil nov strel Marchisiu, z dobro obrambo pa je zadetek preprečil vratar Pegolo. Pogba se je nato na desni strani spretno otresel branilcev Sassuola in podal Lichtsteinerju, ki je prodrl v kazenski prostor, nato pa s povratno podajo zaposlil Téveza, ki je z močnim strelom zatresel prečko. Namesto Ogbonne je vstopil Bonucci, v 76. minuti pa je Juve zadel še tretjič in dokončno odločil vprašanje zmagovalca. Znova sta odlično na desni strani sodelovala Pogba in Lichtsteiner, ki se je pravočasno odkril, nato pa z ostro podajo pred vrati našel Fernanda Llorenteja, ki se je spretno odzval in žogo s peto preusmeril v mrežo Sassuola. Baskovski napadalec je dosegel svoj sedemnajsti zadetek v dresu Juventusa. V zadnjih desetih minutah je priložnost za igro dobil tudi Vidal, ki je zamenjal Pirla, videli pa smo še po eno priložnost na obeh straneh. Buffon je odlično posredoval po nevarni akciji rezervista Floccarija, Tévez pa je neuspešno zaključil obetaven protinapad in ostalo je pri zmagi Juventusa s 3:1.

S tridesetimi prvenstvenimi zmagami v letošnji sezoni je Juventus izenačil rekordni dosežek Interja iz sezone 2006/07, s 93 osvojenimi točkami pa izboljšal rekord Capellovega Juventusa iz sezone 2005/06. Kljub temu »stara dama« za matematično potrditev tretjega zaporednega scudetta potrebuje še dve točki, ki ju bo napadala na ponedeljkovi domači tekmi proti Atalanti, tudi Antonio Conte pa opozarja, da prvenstvo vendarle še ni popolnoma odločeno: »Naši zasledovalci še niso popolnoma odpisani, o svoji usodi pa odločamo sami in potrudili se bomo, da bomo prvenstvo zaključili že na naslednji domači tekmi. Tretji zaporedni naslov prvaka bi bil zgodovinski dosežek. Mediji sezono Rome opisujete kot stratosferično, mi pa imamo pred njimi osem točk prednosti, zato besed, ki bi opisale našo sezono, sploh ni mogoče najti. V četrtek nas čaka povratna tekma polfinala Lige Europa, zato se moramo čimprej regenerirati in se maksimalno pripraviti na Benfico. Zavedamo se, da bo težko, toda računamo na pomoč našega dvanajstega igralca. Navijači nam bodo v veliko pomoč.«

Stadio Città del Tricolore, Reggio Emilia - 19.000 gledalcev
SASSUOLO – JUVENTUS 1:3 (1:1)
Zaza 9.; Tévez 35., Marchisio 58., Llorente 76.

Sassuolo: Pegolo; Gazzola, Antei, Cannavaro, Longhi; Chibsah (od 78. Brighi), Magnanelli, Ziegler (od 65. Floccari); Sansone (od 83. Masucci), Zaza, Floro Flores
Klop: Pomini, Polito, Ariaudo, Pedro Mendes, Rosi, Pucino, Terranova, Marrone, Diego Farias
Trener: Eusebio Di Francesco

Juventus: Buffon; Barzagli, Ogbonna (od 74. Bonucci), Chiellini; Isla (od 63. Lichtsteiner), Pogba, Pirlo (od 80. Vidal), Marchisio, Asamoah; Llorente, Tévez
Klop: Storari, Cáceres, Peluso, Padoin, Pepe, Giovinco, Quagliarella, Osvaldo, Vučinić
Trener: Antonio Conte

Sodnik: Antonio Damato (Barletta)
Pomočnika: Fabrizio Posado (Bari) & Gianluca Vuoto (Livorno)
Četrti sodnik: Andrea Padovan (Conegliano)
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Gianpaolo Calvarese (Teramo) & Maurizio Ciampi (Rim)

Rumena kartona: Zaza (66.); Ogbonna (65.)