Liga Europa: Minimalen poraz v Lizboni

Prva polfinalna tekma Lige Europa se ni končala po željah nogometašev Juventusa. Italijanski prvaki so namreč v Lizboni dvakrat zatajili v obrambnih nalogah in Benfici v veliki meri podarili dragoceno prednost. Za optimizem pred povratno tekmo, ki bo v četrtek v Torinu, pa je s pomembnim zadetkom v gosteh poskrbel Carlos Tévez, ki je v evropskih tekmovanjih zadel prvič po 7. aprilu 2009.

Carlos Tévez

Juventus je v portugalski prestolnici odigral prvo polfinalno tekmo v evropskih pokalih po sezoni 2002/03, ko se je Lippijeva zasedba prek madridskega Reala uvrstila v nesrečni manchestrski finale takratne izvedbe Lige prvakov. Tudi pred enajstimi leti je »stara dama« prvo polfinalno tekmo odigrala v gosteh, tako kot letos, pa je tudi takrat izgubila z 1:2. Na gostovanju pri Benfici je moštvo Antonia Conteja prikazalo dobro taktično predstavo, ki pa sta jo močno pokvarili dve veliki obrambni napaki. Juventus je bil namreč vseh devetdeset minut najmanj enakovreden tekmec novopečenim portugalskim prvakom, ki pa so si dragoceno prednost priborili po zaslugi edinih dveh strelov v okvir Juventusovih vrat. Buffona sta matirala Garay in Lima, za optimizem pred povratno tekmo pa je z mojstrovino v 73. minuti poskrbel Tévez, ki je v evropskih pokalih zadel prvič po petletnem strelskem postu.

Benfica - Juventus

Antonio Conte na prvi polfinalni tekmi Lige Europa ni mogel računati na Vidala, ki se ubada s poškodbo kolena, kljub okrevanju pa je v obrambi prednost pred Barzaglijem spet dobil Cáceres. V napadu je Tévezu družbo delal Vučinić, na sredini pa je zaigral tudi Marchisio. Za nogometaše Juventusa se je tekma v Lizboni začela naravnost katastrofalno, kajti Benfica je povedla iz prve nevarne akcije na obračunu. Že v tretji minuti je Sulejmani iz kota poslal odličen predložek v kazenski prostor, kjer je hudo napako Bonuccija izkoristil Ezequiel Garay in z glavo brez težav zadel za zgodnje vodstvo lizbonskih orlov. Buffon se je žoge sicer uspel dotakniti, toda zadetka ni uspel preprečiti. Portugalci so bili znova nevarni v deseti minuti, ko so izvedli bliskovit protinapad. Na levi strani je žogo sprejel Sulejmani, nato pa z levico meril mimo vrat. Juventus je prvič zapretil štiri minute kasneje, ko je nizek strel Téveza brez težav ukrotil domači vratar Artur. Po ostri podaji Pogbaja z desne strani je dobro posredoval domači kapetan Luisão, strel Vučinića pa so Benficini branilci uspeli blokirati. Samostojen prodor Téveza ni obrodil sadov, pred koncem prvega polčasa pa je po prekršku nad Pogbajem rumeni karton prejel André Gomes, ki ne bo smel nastopiti na povratni tekmi. Benfica je po zgodnjem zadetku brez pretiranih težav zadrževala priborjeno prednost, Juventus pa je bil v prvem delu premalo aktiven za ugodnejši rezultat.

Ezequiel Garay

»Stara dama« je drugi del igre začela bolj živahno, narekovala je ritem igre in postajala vse bolj nevarna. Po lepem predložku Marchisia z leve strani je do strela v kazenskem prostoru prišel Pogba, ki je z glavo meril v daljši vratarjev kot, toda Artur se je izkazal in žogo odbil. Domači trener Jorge Jesus je v igro poslal Almeido in Limo, strelec prvega Benficinega zadetka pa je pravočasno blokiral poizkus Téveza z roba kazenskega prostora. Conte je Vučinića nadomestil z Giovincom, kmalu zatem pa je Pogba pravočasno opazil Lichtsteinerja, ki se je lepo odprl na desni strani in po hitrem prodoru poslal ostro podajo pred vrata, kjer je Marchisiu zadetek v prazno mrežo preprečil Maxi Pereira. V 73. minuti pa se je žoga vendarle znašla za hrbtom domačega vratarja. Asamoah je z leve strani poslal povratno podajo Carlosu Tévezu, ki je žogo izven kazenskega prostora lepo sprejel, nato pa se je Argentinec spretno sprehodil mimo domačega kapetana Luisãa in žogo med nogama vratarja Arturja poslal v mrežo. Tévez je dosegel svoj dvajseti zadetek v belo-črnem dresu, z njim pa je prekinil kar petletni strelski post v evropskih tekmovanjih, kjer je nazadnje zadel 7. aprila 2009 v dresu Manchester Uniteda. Deset minut kasneje je namesto njega vstopil Osvaldo, le minuto zatem pa si je Juventus privoščil še drugo nedopustno napako na včerajšnji tekmi. Ko se je že zdelo, da so italijanski prvaki sposobni doseči še drugi zadetek, je drugič na tekmi v okvir gostujočih vrat sprožila Benfica in še drugič merila v polno. Enzo Pérez je z desne strani podal proti kazenskemu prostoru, kjer se je rezervist Cavaleiro izognil žogi, s seboj pa odpeljal Chiellinija. Domačim se je kar naenkrat odprlo ogromno prostora, to pa je izkoristil še drugi rezervist Lima, ki je pritekel iz ozadja in žogo z močnim strelom z desnico zabil pod prečko. Že v naslednjem napadu je nevarno zapretil tudi Marković, ki je s plasiranim strelom zgrešil oddaljeno vratnico, na drugi strani pa velike napake portugalske obrambe ni uspel izkoristiti Marchisio. Garay in Luisão sta se zapletla in Juventusovemu vezistu omogočila lepo priložnost za drugi zadetek v gosteh, toda z refleksno obrambo je odlično posredoval Artur in rešil svojo ekipo. Benfica si je z dvema streloma v okvir Juventusovih vrat priigrala prednost pred povratno tekmo, ki bo v četrtek v Torinu, Juventus pa portugalsko prestolnico zapušča z grenkim priokusom, kajti »stara dama« bi lahko na neugodnem gostovanju iztržila še precej ugodnejši rezultat.

Po šele drugem porazu v zgodovini Juventusovega nastopanja v Ligi Europa, Antonio Conte kljub v gosteh doseženemu zadetku ni mogel biti pretirano zadovoljen: »Prisotnega je precej obžalovanja, kajti nocojšnji rezultat ni pravičen. Tekmo smo slabo začeli in Benfici omogočili prednost, v nadaljevanju pa smo bili boljši tekmec. Zdelo se je, da bomo dosegli zelo dober rezultat pred povratno tekmo, nato pa smo znova zaspali v obrambi in domačim dovolili še drugi zadetek. Pred vrati bi morali biti bolj učinkoviti, glede na splošno predstavo moje ekipe pa smo lahko vseeno optimistični pred povratno tekmo. V Lizboni smo spoznali moč nasprotnika, ki ga ob pomoči naših navijačev na povratni tekmi lahko izločimo in se uvrstimo v finale.« Pomemben zadetek na gostovanju je prispeval Carlos Tévez, ki je končno prekinil svoj strelski post v evropskih tekmovanjih: »Ni pomembno, da sem ga dosegel jaz. Precej bolj je pomembno, da smo uspeli zadeti in doseči rezultat, ki nam omogoča realen napad na napredovanje na povratni tekmi.«