Serie A: Giovinco in Llorente za zmago v Vidmu

Nogometaši Juventusa so še drugič zapored svojo prvenstveno tekmo odigrali pod pritiskom začasnega Rominega približanja na samo pet točk zaostanka, tako kot doma proti Livornu, pa je »stara dama« suvereno zmagala tudi na nocojšnjem gostovanju pri Udineseju. V 33. krogu italijanskega prvenstva je Juventus dosegel že osemindvajseto letošnjo zmago, z zadetkoma v prvem polčasu pa sta jo zagotovila Giovinco in Llorente.

Udinese - Juventus 0:2

Pred tednom dni je Juventus v ponedeljkovem terminu z 2:0 premagal Livorno, po četrtkovem napredovanju v polfinale Lige Europa, kjer se bo moštvo Antonia Conteja pomerilo z lizbonsko Benfico, pa so italijanski prvaki tudi v 33. krogu Serie A svojo prvenstveno obveznost opravili na prvi dan novega delovnega tedna. Moštvo Antonia Conteja je gostovalo v naši neposredni soseščini in se predstavilo v zelo dobri podobi. Italijanski prvaki so bili kljub nekoliko premešani zasedbi popolni gospodarji igrišča na videmskem stadionu, za četrto zaporedno zmago proti Udineseju pa sta že v prvem polčasu zadela Sebastian Giovinco in Fernando Llorente. Juve ima tako pred Romo še naprej osem točk prednosti, za matematično potrditev tretjega zaporednega scudetta pa mora na zadnjih petih tekmah v tej sezoni osvojiti še osem točk.

Sebastian Giovinco

Juventus je na gostovanju pri Udineseju nastopil v rumeno-modri opremi, Antonio Conte pa se je odločil za nekaj sprememb v začetni enajsterici. Namesto Bonuccija je tekmo v obrambi začel Ogbonna, nekaj počitka pa sta bila deležna tudi Vidal in Tévez. Na sredini igrišča je zato po pričakovanjih začel Marchisio, v napadu pa je ob Llorenteju zaigral Giovinco. Prvi strel proti vratom so v peti minuti sprožili Videmčani, toda njihov kapetan Di Natale je iz prostega strela meril previsoko. Kmalu zatem je Juventus prevzel pobudo, s primerno gibljivostjo celotne ekipe pa so si gostje iz Torina uspeli izboriti veliko prostora za nevarne napadalne akcije. To se jim je obrestovalo že v šestnajsti minuti, ko je domači vratarski talent Simone Scuffet žogo prvič pobral iz svoje mreže. Pogba je takrat z desne strani podal do Sebastiana Giovinca, ki je na robu kazenskega prostora dobro sprejel žogo, nato pa spremenil smer in neoviran krenil proti golu. V pravem trenutku je z levico sprožil izjemno natančen strel in žogo neubranljivo plasiral v daljši vratarjev kot. Giovinco je dosegel svoj tretji letošnji zadetek, sicer pa osemnajstega v dresu Juventusa. Ob proslavljanju vodilnega zadetka je sodnik Rizzoli kar na klopi pokazal rumeni karton Bonucciju, ki v soboto proti Bologni posledično ne bo smel nastopiti. Giovinco je nato znova zapretil Scuffetu, ki je žogo uspel odbiti, deset minut po prvem, pa je Juve dosegel še drugi gol. Po podaji iz kota je prišlo do zmede v domačem kazenskem prostoru, obramba Udineseja je slabo reagirala in žoga je našla pot do Fernanda Llorenteja, ki je iz neposredne bližine brez težav zadel prazno mrežo. Baskovski napadalec se je veselil svojega šestnajstega zadetka v belo-črnem dresu. V nadaljevanju prvega polčasa je Juventus brez težav nadziral potek tekme, domačim vratom pa neuspešno zapretil prek Lichtsteinerja in Giovinca.

Strelec vodilnega gola je bil zelo razigran tudi na začetku drugega polčasa, po slabih desetih minutah nadaljevanja pa je Udineseju priložnost omogočil Ogbonna, ki je s prekrškom za rumeni karton zaustavil Di Nataleja. Kapetan Udineseja je sam sprožil iz prostega strela s petindvajsetih metrov, toda zadel je le obrambni zid »stare dame«. Gostje so v nadaljevanju zanesljivo ohranjali priborjeno prednost, občasno pa so znova zapretili domačim vratom. Po samostojnem prodoru Chiellinija se je tako nova priložnost ponudila Giovincu, ki je v padcu z desnico zadel vratnico. Petnajst minut pred koncem tekme je namesto Lichtsteinerja vstopil Isla, zaradi (pre)počasnega zapuščanja zelenice pa si je Švicar prislužil rumeni karton, ki mu onemogoča nastop na sobotni tekmi z Bologno. Kasneje sta namesto obeh napadalcev vstopila še Vučinić in Osvaldo, šele v zaključku tekme pa je Juventusovi obrambi nekoliko popustila zbranost in domačim sta se ponudili dve priložnosti za častni zadetek. Po močnem strelu branilca Domizzija se je izkazal Buffon in žogo odbil v kot, nekaj minut kasneje pa je rezervist Muriel z dokaj ponesrečenim strelom z levico zadel vratnico.

Fernando Llorente

Juventus je že pet krogov pred koncem sezone izenačil lanski točkovni izkupiček (87 točk), kar je zadosten pokazatelj izjemne uspešnosti belo-črnih, ki so tudi v Furlaniji svojo predstavo popolnoma podredili končnemu rezultatu. »Za nas je bila to izjemno pomembna tekma,« je po osemindvajseti zmagi v tem prvenstvu zadovoljno dejal Antonio Conte. »Gostovali smo namreč pri ekipi, ki je v tem trenutku v zelo dobri formi, bila pa je tudi močno motivirana, da nam pokvari načrte. Odlično smo se odzvali in tekmo odigrali na pravšnji način. Dobro se zavedamo, da kljub lepi prednosti še nismo osvojili scudetta. Zadovoljni smo s to zmago, že v soboto pa nas čaka nova najpomembnejša tekma. V Torino prihaja Bologna, želimo pa si polnega stadiona in glasne podpore naših navijačev.« Sebastian Giovinco je dosegel svoj prvi zadetek v letu 2014, v zadnjem času pa je že večkrat opozoril na opazen dvig forme: »Dosegli smo pomembno zmago, ki pa še ni odločilna, kajti scudetta si še nismo zagotovili. Dolgo časa sem čakal na ta zadetek in srečen sem, da mi ga je uspelo zabiti prav nocoj.« Fernando Llorente je z zadetkom v sodnikovem podaljšku odločil prvo letošnjo medsebojno tekmo, tokrat pa je mrežo Udineseja zatresel že v prvem polčasu: »Zadovoljni smo, kajti to tekmo smo res morali dobiti. Število tekem do konca sezone je iz kroga v krog manjše, po tej zmagi pa se lahko mirno pripravljamo na sobotno tekmo z Bologno.«

Friuli, Videm - 22.262 gledalcev
UDINESE – JUVENTUS 0:2 (0:2)
Giovinco 16., Llorente 26.

Udinese: Scuffet; Heurtaux, Danilo, Domizzi; Basta, Yebda (od 70. Muriel), Allan, Pereyra, Gabriel Silva; Bruno Fernandes; Di Natale (od 79. N. López)
Klop: Brkić, Benussi, Naldo, Bubnjić, Widmer, Mlinar, Pinzi, Jádson, Zielinski, Maicosuel
Trener: Francesco Guidolin

Juventus: Buffon; Cáceres, Ogbonna, Chiellini; Lichtsteiner (od 75. Isla), Pogba, Pirlo, Marchisio, Asamoah; Giovinco (od 82. Vučinić), Llorente (od 85. Osvaldo)
Klop: Storari, Rubinho, Bonucci, Peluso, Padoin, Vidal, Tévez, Quagliarella
Trener: Antonio Conte

Sodnik: Nicola Rizzoli (Bologna)
Pomočnika: Filippo Meli (Parma) & Andrea Marzaloni (Rimini)
Četrti sodnik: Fabio Pietro Galloni (Lodi)
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Daniele Orsato (Schio) & Massimiliano Irrati (Pistoia)

Rumeni kartoni: Heurtaux (60.); Bonucci (17.), Ogbonna (54.), Lichtsteiner (75.)