Liga Europa: Prek Lyona v polfinale

Juventus si je pred tednom dni v Lyonu pripravil ugodno izhodišče za nocojšnjo povratno tekmo četrtfinala Lige Europa. V Franciji je edini zadetek za zmago z 1:0 dosegel Leonardo Bonucci, italijanski prvaki pa so z 2:1 dobili tudi povratno tekmo in se s skupnim izidom 3:1 uvrstili med štiri najboljše ekipe tega tekmovanja. Mrežo Lyona sta nocoj zatresla Andrea Pirlo in Claudio Marchisio.

Andrea Pirlo

Nogometaši Juventusa so si po dveh minimalnih zmagah proti francoskemu Lyonu zagotovili nastop v polfinalu Lige Europa, ki je v letošnji sezoni za belo-črne še posebej zanimiva, kajti finalna tekma bo 14. maja odigrana prav na Juventusovem stadionu. Italijanski prvaki so si že pred tednom dni v Lyonu priigrali ugoden položaj za nocojšnjo povratno tekmo, ki so jo dobili z 2:1 in se dokaj rutinirano uvrstili v polfinale. Z novo mojstrovino je že v četrti minuti postregel Andrea Pirlo, ki se je veselil že svojega 43. zadetka iz prostega strela v članski karieri, kmalu zatem pa je gostom uspelo izenačiti in v ekipo Antonia Conteja se je naselilo nekaj negotovosti. Premor ob polčasu je prišel v pravem trenutku, v nadaljevanju pa je »stara dama« dobro nadzirala potek tekme in prek Claudia Marchisia, ki mu je pomagal tudi gostujoči branilec Umtiti, dosegla še drugi zadetek, ki je razblinil vse dvome glede napredovanja v polfinale. Možni nasprotniki Juventusa so Benfica, Sevilla in Valencia, žreb pa bo jutri (petek) v Nyonu.

Juventus - Lyon 2:1

Antonio Conte tudi tokrat ni mogel računati na Barzaglija, ki še ni popolnoma okreval, zato je v obrambi ob Chielliniju in Bonucciju znova začel Cáceres. Pogba je tekmo začel na klopi, pred Lichtsteinerjem in Llorentejem pa sta prednost dobila Isla in Vučinić. Kapetan Gianluigi Buffon je začel že svojo 482. uradno tekmo v dresu »stare dame«, z njo se je na četrtem mestu večne lestvice po številu nastopov za Juve izenačil z Robertom Bettego. Juventus je v tekmo krenil zelo napadalno in že v tretji minuti je Tévez po samostojni akciji sprožil nevaren strel s precejšnje razdalje, toda žoga je zletela prek vrat. Že v naslednji akciji so gostje prvega strelca italijanskega prvenstva na robu kazenskega prostora zaustavili s prekrškom, Andrea Pirlo pa je priložnost znal izkoristiti in iz prostega strela znova neubranljivo zadel v polno. Režiser Juventusove igre je žogo prek živega zidu poslal v levi kot francoskih vrat, veselil pa se je svojega šestega zadetka v letošnji sezoni – prav vse je dosegel iz prostih strelov. V nadaljevanju tekme so gostje pravočasno uspeli blokirati strel Bonuccija, nato pa je Juventus popustil in pobudo prepustil Lyonu. Francozi so postajali vse bolj pogumni, v osemnajsti minuti pa so nenadejano uspeli izenačiti. Po kratko izvedenem kotu je Mvuemba v kazenski prostor poslal precej ponesrečen predložek, takšna pa je bila tudi reakcija Juventusove obrambe. Marchisio je na levi strani slabo pokril Jimmyja Brianda, ki je žogo z glavo preusmeril proti vratom, Buffon pa jo je uspel odbiti le v vratnico, od katere se je odbila v mrežo. Francozi so tako dosegli zelo pomemben zadetek v gosteh, ki jim je v nadaljevanju prvega polčasa še dodatno dvignil samozavest, Juventus pa se je še naprej osredotočal predvsem na zadrževanje žoge v svoji posesti. Buffon je moral posredovati po natančnem in močnem strelu Gonalonsa od daleč, do konca prvega polčasa pa se je igra nekoliko umirila in večjih priložnosti ni bilo več.

Juventus je znova zapretil kmalu po začetku drugega polčasa, ko je Asamoah z ostrim predložkom najprej poskrbel za ogromno zmede v gostujočem kazenskem prostoru, v naslednjem napadu pa je z močnim strelom meril naravnost v naročje dobro postavljenega vratarja Lopesa. Po dobri uri igre je namesto Vučinića vstopil Llorente, nato pa je po Pirlovem predložku Tévez z glavo zadel v polno, toda nahajal se je v prepovedanem položaju in zadetek ni bil priznan. V 66. minuti si je »stara dama« privoščila napako, ki jo je izkoristil Lacazette in prodrl vse do roba kazenskega prostora, kjer naj bi ga nepravilno zaustavili Juventusovi branilci. Prosti strel je odlično izvedel Mvuemba, ki je meril v levi zgornji kot, izkazal pa se je Buffon, ki je žogo uspel odbiti. Manj kot dve minuti zatem pa je Juve znova povedel. Claudio Marchisio je s kakšnih tridesetih metrov sprožil močan strel, žoga pa je na poti proti vratom zadela Umtitija, spremenila smer in končala v mreži nemočnega Lopesa. Italijanski prvaki so lahko po vnovičnem vodstvu zaigrali nekoliko bolj sproščeno, njihov trener pa je v igro poslal še dva sveža nogometaša. Namesto Vidala je vstopil Pogba, namesto Téveza pa Giovinco. Buffon je nato moral posredovati po nenevarnem strelu rezervista Gomisa, na drugi strani pa sta priložnosti za tretji zadetek zapravila Cáceres in Giovinco. Močan strel Urugvajca so pred gostujočimi vrati blokirali celo njegovi soigralci, Giovinco pa je nekaj minut kasneje slabo sprejel podajo Marchisia, nato pa sprožil visoko prek vrat. Zaključni nalet Lyona je »stara dama« brez težav ubranila in se po dveh minimalnih zmagah zasluženo uvrstila v polfinale Lige Europa.

Claudio Marchisio

»Po več kot desetih letih smo Juventus znova popeljali v polfinale evropskega tekmovanja in zaradi tega smo lahko samo ponosni,« je po napredovanju med štiri najboljše ekipe Lige Europa povedal Antonio Conte. »Nocojšnjo tekmo smo začeli zelo dobro in morda smo podzavestno že mislili, da nas čaka lahko delo. Pobudo smo hitro prepustili nasprotniku in se pomaknili pred svoj kazenski prostor, po prejetem zadetku pa smo imeli nekaj težav, toda uspeli smo jih odpraviti, zadeli smo še enkrat in zasluženo smo se uvrstili v polfinale.«

Juventus Stadium, Torino - 40.710 gledalcev (1,809.454 €)
JUVENTUS – OLYMPIQUE LYON 2:1 (1:1)
Pirlo 4., Marchisio 68.; Briand 18.

Juventus: Buffon; Cáceres, Bonucci, Chiellini; Isla, Vidal (od 75. Pogba), Pirlo, Marchisio, Asamoah; Tévez (od 78. Giovinco), Vučinić (od 59. Llorente)
Klop: Storari, Ogbonna, Lichtsteiner, Osvaldo
Trener: Antonio Conte

Olympique Lyon: Lopes; Tolisso, Koné, Umtiti, Bedimo; Ferri, Gonalons; Malbranque (od 76. Danic), Lacazette (od 70. Gomis), Mvuemba; Briand (od 70. Njié)
Klop: Vercoutre, Zeffane, Biševac, Fekir
Trener: Rémi Garde

Sodnik: Alberto Undiano Mallenco
Pomočnika: Raúl Cabanero Martínez & Juan Yuste
Četrti sodnik: José Miranda
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Fernando Teixeira & Javier Estrada (vsi Španija)
UEFA delegat: Khennet Tallinger (Švedska)
Kontrolor sojenja: Michael Riley (Anglija)

Rumeni kartoni: Bonucci (46.), Marchisio (80.); Umtiti (84.), Gonalons (89.)