Serie A: Llorente potopil Livorno

Juventus je v 32. krogu italijanskega prvenstva na domačem igrišču z 2:0 premagal Livorno in nadaljeval zmagoviti niz na domačih prvenstvenih tekmah. Šestnajsto domačo zmago na šestnajsti domači tekmi v letošnjem prvenstvu je »stari dami« zagotovil Fernando Llorente, ki je med 32. in 35. minuto dosegel oba nocojšnja zadetka.

Fernando Llorente

Po nizu ugodnih rezultatov v zadnjem tednu so se nogometaši Rome italijanskim prvakom začasno približali le na pet točk zaostanka, zato je bila tokratna tekma proti Livornu za ekipo Antonia Conteja še posebej pomembna. Belo-črni pa so se odzvali v šampionskem slogu in rutinirano dosegli že šestnajsto zmago na šestnajsti domači tekmi v letošnji sezoni, z njo pa prednost pred zasledovalci znova povišali na osem točk. Oba zadetka za sedemindvajseto letošnjo prvenstveno zmago je v razmaku treh minut dosegel Fernando Llorente, ki je mrežo Livorna zatresel že na prvem medsebojnem obračunu v tej sezoni.

Andrea Pirlo

Juventus se je pomembne tekme proti Livornu lotil z najmočnejšo možno enajsterico. Kljub temu, da je na četrtkovem gostovanju v Lyonu predčasno zapustil igrišče, je tekmo začel Tévez, Antonio Conte pa ni mogel računati na Vidala in Barzaglija. Italijanski branilec po poškodbi še ni popolnoma pripravljen, Čilenec pa je bil odsoten zaradi kartonov. Na sredini je zato začel Marchisio, v obrambi pa Cáceres, ki je prav danes praznoval svoj 27. rojstni dan. Andrea Pirlo je pred tekmo prejel priznanje za najboljšega Juventusovega posameznika v mesecu marcu, že takoj po začetku tekme pa je znova prevzel vajeti belo-črne igre. Juve je po pričakovanjih nemudoma zagospodaril na igrišču, gostje pa so se organizirano branili in prežali na protinapade. Buffona je že v drugi minuti ogrel Emeghara, ki je kmalu zatem brez uspeha sprožil še enkrat, sledil pa je še nenevaren poizkus Siligardija. Pri domačih je prvi zapretil Tévez, ki se je dobro prebil skozi obrambo Livorna, nato pa mu je šibak strel dobro ubranil vratar Bardi. Prvemu strelcu italijanskega prvenstva so naslednji strel pravočasno blokirali gostujoči branilci, kmalu zatem pa je sledil oster predložek Lichtsteinerja z desne strani, po katerem je žoga v roko zadela branilca Castellinija, sodnik Gervasoni pa se ni odločil za enajstmetrovko. V nadaljevanju akcije je Pogba z desne strani spretno prodrl v kazenski prostor in s povratno podajo zaposlil Chiellinija, Juventusov branilec pa je z levico sprožil visoko prek vrat. Po ostri podaji Asamoaha z leve strani je novo nevarno akcijo domačih nespretno zaključil Lichtsteiner, pritisk »stare dame« pa se je vendrle obrestoval v 32. minuti, ko se je Juventusov stadion veselil vodilnega zadetka. Po Tévezovem prodoru je žogo spretno zaustavil Fernando Llorente, nato pa iz igre vrgel branilca Valentinija in iz obrata z levico neubranljivo zadel za vodstvo Juventusa. Baskovski napadalec je zadel po dobrem mesecu strelskega posta, svoj izkupiček pa je povišal že tri minute kasneje, ko se je na pravem mestu znašel po odlični podaji Pirla iz kota z desne strani. Režiser Juventusove igre je v kazenski prostor poslal uporaben predložek, Španec pa je izkoristil nepozornost gostujoče obrambe in z glavo sprožil proti vratom. Zdelo se je, da bo vratar Bardi žogo ujel, toda reagiral je precej nespretno in žoga je končala za njegovim hrbtom. Llorente je dosegel svoj petnajsti zadetek v dresu Juventusa. Domači so v nadaljevanju brez pretiranih težav nadzorovali potek tekme, blizu tretjega zadetka pa so bili tik pred koncem prvega polčasa, ko je Tévez s plasiranim strelom za las zgrešil oddaljeno vratnico Bardijevega gola.

Drugi polčas se je začel precej umirjeno. Siligardi je iz prostega strela sprožil prek vrat, nato pa je Juve z zadrževanjem žoge v svoji posesti hitro omrtvil Livornove napadalne ambicije. Neuspešno sta proti Bardijevim vratom streljala Llorente in Pirlo, na drugi strani pa je nevarno zapretil Duncan, ki je z levico od daleč meril v zgornji levi kot, Buffon pa je bil pozoren in je žogo pravočasno odbil. Namesto Téveza je v 66. minuti vstopil Giovinco, po dveh neuspešnih poizkusih Pogbaja pa je priložnost za igro dobil tudi Vučinić, ki je vstopil namesto dvakratnega strelca Llorenteja. Pogbaja je nadomestil še Padoin, v zaključku tekme pa je ritem močno padel, kajti obe ekipi sta se zavedali, da je srečanje odločeno. Ob koncu je »zablestel« še sodnik Gervasoni, ki je tekmo povsem po nepotrebnem podaljšal kar za pet minut, pol minute pred iztekom svojega nesmiselnega podaljška pa je nato namesto prekrška za enajstmetrovko nad Marchisiem označil konec tekme.

Carlos Tévez

»Juventus in Roma v tej sezoni dosegata neverjetne rezultate in podirata svoje dosedanje rekorde,« je po zmagi nad Livornom dejal Antonio Conte. »Do konca sezone bomo odigrali še šest ligaških tekem, kljub lepi prednosti pa se dobro zavedamo, da ni še prav nič odločeno, zato moramo nadaljevati v takšnem ritmu. V četrtek nas čaka povratna tekma proti Lyonu in močno si želimo napredovati v polfinale Lige Europa. Zagotovo je pred nami težka tekma, prav zaradi tega pa bomo znova potrebovali pomoč navijačev. Skupaj smo zmagovali v preteklih sezonah, enako pa si želimo tudi v zaključku letošnje sezone.« Fernando Llorente je z dvema zadetkoma v treh minutah prekinil enomesečni strelski post: »Četrtkov počitek mi je koristil, kajti po številnih tekmah v kratkem obdobju sem bil že pošteno utrujen, zdaj pa se spet počutim odlično. Tokratna zmaga je zelo pomembna, kajti do konca sezone je samo še šest tekem, zato moramo ostati zbrani, močni in agresivni. Ne smemo se ozirati na rezultate Rome, kajti vse je odvisno od nas samih.«

Juventus Stadium, Torino - 39.284 gledalcev (1,242.174 €)
JUVENTUS – LIVORNO 2:0 (2:0)
Llorente 32., 35.

Juventus: Buffon; Cáceres, Bonucci, Chiellini; Lichtsteiner, Marchisio, Pirlo, Pogba (od 84. Padoin), Asamoah; Llorente (od 77. Vučinić), Tévez (od 66. Giovinco)
Klop: Storari, Rubinho, Ogbonna, Peluso, Isla, Quagliarella, Osvaldo
Trener: Antonio Conte

Livorno: Bardi; Valentini, Coda, Castellini; Ceccherini (od 60. Piccini), Benassi, Biagianti (od 74. Mosquera), Duncan, Mesbah; Emeghara (od 64. Belfodil), Siligardi
Klop: Anania, Aldegani, Tiritiello, Gemiti, Bartolini, Greco, Borja Hernández, Paulinho
Trener: Domenico Di Carlo

Sodnik: Andrea Gervasoni (Mantova)
Pomočnika: Salvatore Longo (Paola) & Francesco De Luca (Pescara)
Četrti sodnik: Giuseppe Stallone (Foggia)
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Dino Tommasi (Bassano del Grappa) & Gianluca Aureliano (Bologna)

Rumeni karton: Castellini (28.)