Serie A: V Torinu padla tudi Parma

Juventus je v 30. krogu italijanskega prvenstva na domačem stadionu z 2:1 premagal Parmo in dosegel že šestindvajseto prvenstveno zmago v tej sezoni. Za sedmo zaporedno zmago v Serie A je že v prvem polčasu dvakrat zadel Carlos Tévez, ki se je povzpel na sam vrh lestvice strelcev, strelskega izkupička pa v naslednjem krogu zagotovo ne bo izboljšal, kajti zaradi kartonov v Neaplju ne bo smel nastopiti.

Arturo Vidal & Carlos Tévez

Na Juventusovem stadionu sta se v 30. krogu Serie A pomerili najbolj vroči ekipi lige, kajti vodilna »stara dama« je gostila Parmo, ki je bila pred gostovanjem v Torinu v okviru italijanskega prvenstva neporažena kar na sedemnajstih zaporednih tekmah. Moštvo Roberta Donadonija je zadnji prvenstveni poraz doživelo prav na prvi tekmi proti Juventusu (v začetku novembra je za 1:0 v Parmi zadel Paul Pogba), rekordni niz Parmine neporaženosti pa je z dvema zadetkoma prekinil Carlos Tévez, ki je dosegel svoj sedemnajsti in osemnajsti zadetek v tej sezoni, z njima pa je na vrhu lestvice strelcev spet prehitel Cira Immobileja. Juventus je na petnajsti domači tekmi v tej sezoni dosegel še petnajsto domačo prvenstveno zmago, s tem dosežkom pa je moštvo Antonia Conteja izboljšalo rekord Torina iz sezone 1975/76 in se z novim mejnikom še enkrat zapisalo v zgodovino.

Carlos Tévez

Dvakratni zaporedni italijanski prvaki so se tekme proti Parmi lotili z najboljšo možno enajsterico. V primerjavi z nedeljskim gostovanjem na Siciliji se je v začetno enajsterico vrnil tudi Buffon, Pogba je odslužil kazen zaradi rumenih kartonov, Conte pa še naprej ne more računati na poškodovanega Barzaglija, ki ga je tudi tokrat nadomeščal Cáceres. Juventus je po pričakovanjih hitro prevzel pobudo, Parma pa se za razliko od večine ligaških nasprotnikov ni odločila za neprestano branjenje svojih vrat. Gostujoči vratar Mirante je prvič posredoval po ostrem predložku Pirla iz prostega strela, kmalu zatem pa se je moral izkazati tudi Buffon, ki je iz neposredne bližine ubranil strel Molinara. Levi bočni nogometaš Parme se je po dolgi podaji znašel sam pred kapetanom »stare dame«, ki pa je odlično posredoval in svojo mrežo ohranil nedotaknjeno. Juventus je povedel v 25. minuti, ko je slabo reakcijo Parmine obrambe izkoristil Carlos Tévez in se po desni strani mimo neodločnega Palette prebil vse do Miranteja, nato pa ga je premagal z diagonalnim strelom z desnico v daljši kot. Argentinec je dosegel svoj sedemnajsti prvenstveni zadetek v tej sezoni, osemnajstega pa je dodal že sedem minut kasneje. Prav Tévez je belo-črne popeljal v hiter protinapad, z žogo v nogah je pritekel do roba kazenskega prostora, nato pa na desni strani opazil Vidala. Čilenec je sprožil močan strel, ki ga je Mirante uspel odbiti, toda le do Téveza, ki je odbito žogo pod vratarjem in med nogama Parminega branilca na golovi črti poslal v mrežo in na lestvici strelcev spet prehitel Cira Immobileja.

Drugi polčas se je začel precej umirjeno. Juventus je v uvodnih minutah nadaljevanja brez težav nadziral potek tekme. Belo-črni so gostom prepustili pobudo, z organiziranim branjenjem pa so dobro zapirali vse dostope do svojih vrat. Donadoni se je po dobri uri igre odzval z dvojno menjavo, že v naslednjem napadu pa je Parma znižala zaostanek. Po predložku rezervista Cassanija je padla zbranost v Juventusovi obrambi, ki je žogo slabo izbila, do nje pa se je na robu kazenskega prostora dokopal nekdanji nogometaš Juventusa Cristian Molinaro. Silovito je sprožil z levico in z močnim udarcem premagal Buffona, ki je žogo pospremil le s pogledom. Po 550 minutah se je znova zatresla Juventusova mreža v okviru Serie A, mirovala je več kot devet ur. Parma je začutila priložnost za izenačenje, njene možnosti pa je že tri minute zatem močno zmanjšal še eden izmed nekdanjih nogometašev Juventusa v gostujoči zasedbi. Amauri je v skoku s komolcem v glavo udaril Chiellinija in si prislužil neposredni rdeči karton, le minuto zatem pa je namesto Pirla vstopil Marchisio, ki je okreval po poškodbi. Sledila je izjemna priložnost za Llorenteja, ki se je po podaji Pogbaja znašel sam pred vratarjem in ga že preigral, nato pa se je zapletel in priložnost je bila zapravljena. Namesto Lichtsteinerja je vstopil Isla, nato pa si je nespameten rumeni karton prislužil Tévez, ki zaradi tega ne bo smel nastopiti v nedeljo v Neaplju. Conte je iz igre potegnil še nerazpoloženega Llorenteja in ga nadomestil s Quagliarello, prav neapeljski napadalec pa je že kmalu zatem po podaji Téveza zapravil lepo priložnost za tretji zadetek v Parmini mreži. Tévez je ob Pirlovi odsotnosti poizkušal tudi iz prostega strela, zadel pa je le rezervista Schelotta v živem zidu. Slednji je sicer igral z roko, toda sodnik Banti tega ni opazil. Prvi strelec Serie A je nato po podaji Quagliarelle neuspešno meril od daleč, na drugi strani pa nove nezbranosti Juventusove obrambe gostje niso uspeli izkoristiti in »stara dama« se je lahko veselila petnajste domače prvenstvene zmage v tej sezoni.

Juventus - Parma 2:1

»Čestitke Tévezu, ki je odločil nocojšnjo tekmo,« je dejal Antonio Conte. »Nocoj smo imeli nekaj težav, kajti številni posamezniki so nekoliko utrujeni zaradi zgoščenega ritma tekem, Parma pa se je znova izkazala za zelo zahtevnega tekmeca. Nikakor ni naključje, da je bila neporažena vse od naše prve medsebojne tekme.« Carlos Tévez se je z dvema zadetkoma znova povzpel na sam vrh lestvice strelcev, Juventusu pa je priboril že sedmo zaporedno zmago v Serie A: »Zadovoljen sem s prvim mestom na lestvici strelcev, kajti višje se ne da, vseeno pa je precej bolj pomembno, da smo dosegli novo zmago. Na žalost bom gostovanje v Neaplju moral izpustiti, po drugi strani pa bom lahko popolnoma pripravljen na četrtkovo evropsko tekmo.«

Juventus Stadium, Torino - 38.785 gledalcev (1,374.549 €)
JUVENTUS – PARMA 2:1 (2:0)
Tévez 25., 32.; Molinaro 62.

Juventus: Buffon; Cáceres, Bonucci, Chiellini; Lichtsteiner (od 71. Isla), Pogba, Pirlo (od 66. Marchisio), Vidal, Asamoah; Llorente (od 74. Quagliarella), Tévez
Klop: Storari, Rubinho, Penna, Padoin, Mattiello, Vučinić, Osvaldo
Trener: Antonio Conte

Parma: Mirante; Felipe, Paletta, Lucarelli (od 61. Cassani); Biabiany, Obi (od 61. Acquah), Marchionni (od 79. Schelotto), Parolo, Molinaro; Cassano, Amauri
Klop: Pavarini, Bajza, Gobbi, Sall, Galloppa, F. Janković, J. Mauri, Cerri, Palladino
Trener: Roberto Donadoni

Sodnik: Luca Banti (Livorno)
Pomočnika: Matteo Passeri (Gubbio) & Alessandro Petrella (Termoli)
Četrti sodnik: Maurizio Liberti (Genova)
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Domenico Celi (Bari) & Aleandro Di Paolo (Avezzano)

Rumeni kartoni: Asamoah (30.), Vidal (43.), Tévez (73.); Obi (11.), Cassani (76.), Acquah (85.)
Rdeči karton: Amauri (65.)