Serie A: Tévez za zmago na Siciliji

Juventus je v 29. krogu italijanskega prvenstva gostoval na Siciliji, kjer je z 1:0 premagal Catanio in dosegel že petindvajseto prvenstveno zmago v letošnji sezoni. Mož odločitve je bil tokrat Carlos Tévez, ki je v 59. minuti dosegel edini zadetek na tekmi in se znova povzpel na vrh lestvice strelcev Serie A.

Carlos Tévez

Nekoliko oslabljeni Juventus je na Siciliji dosegel novo pomembno zmago v boju za ubranitev naslova italijanskega prvaka. »Stari dami« se je pod Etno po robu postavila borbena in groba zasedba Catanie, ki ji na lestvici voda že pošteno teče v grlo, zato ni izbirala načinov pri zaustavljanju Juventusovih napadov. Tekma je bila posledično izjemno nervozna, svoje pa je s številnimi nespametnimi odločitvami dodal še sodnik Damato. Belo-črni so morali za uspeh vložiti še več truda, enajsto gostujočo zmago v letošnjem prvenstvu pa so si zagotovili v 59. minuti, ko je svoj šestnajsti zadetek v tej sezoni prispeval Carlos Tévez. Juventus je v italijanskem prvenstvu še tretjič zapored zmagal z 1:0, petič zapored pa v okviru Serie A ni prejel zadetka. Tokrat je mrežo italijanskih prvakov brez težav nedotaknjeno ohranil Marco Storari, Juventus pa v Serie A zadetka ni prejel že 489 minut. Prednost pred drugouvrščeno Romo ostaja nespremenjena, Rimljani s tekmo manj zaostajajo za štirinajst točk.

Pablo Daniel Osvaldo

Antonio Conte na Siciliji ni mogel računati na Pogbaja, ki je bil odsoten zaradi kartonov, poškodbe pa so nastop preprečile Barzagliju in Marchisiu. Manjkali so tudi Vučinić, Peluso in Ogbonna, nekaj počitka pa so bili deležni Buffon, Asamoah in Llorente. V vratih italijanskih prvakov je tako začel Storari, priložnost za igro od prve minute pa so dobili še Isla, Padoin in Osvaldo. Ob glasni podpori Juventusovih navijačev so gostje tekmo začeli z dvema podajama iz kota, Vidalovega zadetka pa sodniki niso priznali zaradi domnevnega prekrška. Po dveh grobih prekrških sta že v osmi minuti dva domača nogometaša imela rumeni karton, zmedeni in nedosledni sodnik Antonio Damato pa je s svojimi odločitvami iz minute v minuto skrbel za vse večjo nervozo na igrišču. V enajsti minuti je Pirlo iz prostega strela meril prek vrat, v nadaljevanju prvega polčasa pa je tekma postala popolnoma negledljiva. Damato je toleriral gverilski pristop domače enajsterice, ki se je bolj kot nogometu posvečala grobemu zaustavljanju Juventusovih napadov, v ospredje pa se je postavil v 31. minuti, ko je Bergessio udaril Bonuccija, sodnik pa ni izključil domačega napadalca, ampak kar oba trenerja, ki sta protestirala ob robu igrišča! Juventus je najlepšo priložnost za vodstvo zapravil nekaj minut zatem, ko je Pirlo z lepo globinsko podajo zaposlil Osvalda, slednji pa je z atraktivnim strelom zgrešil cilj.

Antonio Conte & Rolando Maran

Prvo priložnost v drugem polčasu je po podaji Padoina zapravil Osvaldo, ki je dobrih deset minut kasneje še enkrat nevarno zapretil domačemu vratarju. Pirlo je takrat z globinsko podajo lepo zaposlil Lichtsteinerja, ki je žogo z glavo poslal pred vrata, Osvaldo pa je s škarjicami streljal prek gola. V 59. minuti pa je Juventus dosegel zmagoviti zadetek. Pirlo je s sredine igrišča poslal dolgo podajo proti kazenskemu prostoru, kjer je kljub pritisku dveh domačih branilcev najvišje skočil Osvaldo. Napadalec Juventusa je žogo z glavo spretno spustil do Carlosa Téveza, ki se je akciji priključil iz ozadja, nato pa z diagonalnim strelom z desnico v nasprotni kot premagal Andújarja in se s šestnajstim zadetkom v tej sezoni na vrhu lestvice strelcev izenačil s Cirom Immobilejem. Po vodilnem zadetku sta pri Juventusu namesto Osvalda in Isle vstopila Llorente in Asamoah, v 67. minuti pa je Damato končno pokazal nekaj poguma in že po četrtem udarcu s komolcem končno pokazal drugi rumeni karton Bergessiu. Sledil je neuspešen strel Téveza z roba kazenskega prostora, petnajst minut pred koncem rednega dela pa je domači vratar Andújar s pravočasnim posredovanjem preprečil nov spektakularen zadetek Pirla iz prostega strela. Režiser Juventusove igre je sprožil z ogromne razdalje, žoga je letela točno v zgornji levi kot domačih vrat, Argentinec na golu Catanie pa jo je v zadnjem trenutku uspel odbiti v prečko. Nekaj minut zatem je po kombinaciji s Tévezom priložnost za drugi zadetek zapravil še Vidal, ki je meril previsoko, v 84. minuti pa je bil neuspešen tudi Tévez, ki je najprej prestregel podajo domačih nogometašev in krenil sam proti vratarju, nato pa sprožil mimo vrat. Zadnjo priložnost za izdatnejšo zmago je Juve zapravil v sodnikovem podaljšku, ko se je za pot v nasprotni kazenski prostor ob prekinitvi odločil celo vratar Catanie, sledil pa je neuspešen protinapad Pirla in Lichtsteinerja, ki žoge nista uspela poslati v prazno mrežo.

Arturo Vidal

»Naredili smo nov korak proti končnemu cilju,« je po tekmi dejal Antonio Conte. »Kot moštvo smo dozoreli, zato se zavedamo svojih kvalitet, hkrati pa ostajamo skromni. To je recept za doseganje zmag in osvajanje točk. Taktično smo napredovali in zavedamo se, da ne moremo vsake tekme odigrati s polnim plinom, kot smo to počeli v naši prvi skupni sezoni. Lani smo bili glede tega nekje vmes, v tej sezoni pa znamo zelo dobro razporediti energijo.« Carlos Tévez je z zmagovitim zadetkom na Siciliji Juventusu priboril petindvajseto ligaško zmago v tej sezoni, s šestnajstim prvenstvenim zadetkom pa se je na vrhu lestvice strelcev Serie A izenačil s Cirom Immobilejem: »Tekma ni bila podobna nogometu, to je bila prava vojna. Navajeni smo takšnega pristopa naših nasprotnikov, kajti vsi nas želijo premagati. V naslednjem tednu nas čakata tekmi s Parmo in Napolijem, nato pa se bomo lahko znova osredotočili na Ligo Europa. Zadetek posvečam družini, o lestvici strelcev pa sam ne razmišljam. Pomembno je, da zmaguje ekipa.«

Angelo Massimino, Catania – 19.945 gledalcev
CATANIA – JUVENTUS 0:1 (0:0)
Tévez 59.

Catania: Andújar; Bellusci (od 66. Leto), Gyömbér, Rolín; Monzón, Plašil (od 82. Peruzzi), Lodi, Rinaudo, Izco; Barrientos (od 84. Keko), Bergessio
Klop: Ficara, Legrottaglie, Biraghi, Capuano, P. Álvarez, Fedato, Petković, Boateng
Trener: Rolando Maran

Juventus: Storari; Cáceres, Bonucci, Chiellini; Lichtsteiner, Vidal, Pirlo, Padoin, Isla (od 66. Asamoah); Tévez (od 87. Giovinco), Osvaldo (od 64. Llorente)
Klop: Buffon, Rubinho, Romagna, Gerbaudo, Quagliarella
Trener: Antonio Conte

Sodnik: Antonio Damato (Barletta)
Pomočnika: Fabrizio Posado (Bari) & Alfonso Marrazzo (Tivoli)
Četrti sodnik: Lorenzo Manganelli (San Giovanni Valdarno)
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Maurizio Ciampi (Rim) & Renzo Candussio (Cervignano)

Rumeni kartoni: Gyömbér (3.), Bergessio (8.), Rolín (87.); Osvaldo (15.)
Rdeči karton: Bergessio (67.)