Liga Europa: Pirlo zadel za četrtfinale

Andrea Pirlo je še drugič v petih dneh potrdil svoje mojstrstvo pri izvajanju prostih strelov in Juventusu v sovražno nastrojenih Firencah priboril napredovanje v četrtfinale Lige Europa. Mojster prostih strelov je Firence utišal v 71. minuti, ko je neubranljivo zadel s približno petindvajsetih metrov in »stari dami« zagotovil sladko maščevanje za edini prvenstveni poraz v tej sezoni. Juventus je s skupnim izidom 2:1 napredoval v četrtfinale, kjer se bo pomeril z Lyonom.

Andrea Pirlo

V prestolnici Toskane se je včeraj popoldne ustavilo življenje, kajti navijači Fiorentine so še vedno proslavljali oktobrsko prvenstveno zmago nad Juventusom, po ugodnem rezultatu s prve tekme osmine finala Lige Europa (v Torinu je bilo pred tednom dni 1:1), pa so pričakovali, da bo moštvo Vincenza Montelle osovraženega tekmeca izločilo tudi iz evropskega tekmovanja. Toda takšno vzdušje je še dodatno motiviralo dvakratne zaporedne italijanske prvake, ki so v Firence odšli po napredovanje, svoj cilj pa so dosegli s pametnim taktičnim pristopom, čakanjem na priložnosti in hladnokrvno eksekucijo. Začetni pritisk evforične Fiorentine je kmalu popustil, Juventus pa je predvsem v drugem polčasu pritisnil na plin in si napredovanje v četrtfinale Lige Europa priboril v 71. minuti. Takrat je domači kapetan Rodríguez na robu kazenskega prostora s prekrškom za drugi rumeni karton zaustavil Llorenteja, Andrea Pirlo pa je iz prostega strela neubranljivo zadel zgornji desni kot domačih vrat.

Fiorentina - Juventus 0:1

Antonio Conte je povratno tekmo osmine finala Lige Europa začel s praktično najboljšo možno enajsterico, zaradi poškodb pa je pogrešal predvsem Barzaglija in Marchisia. Fiorentina je ob podpori evforičnih navijačev tekmo bolje začela in že v uvodnih minutah zapretila prek Iličiča in Gómeza, ki je z diagonalnim strelom z levico za las zgrešil oddaljeno vratnico Buffonovih vrat. Pritisk Fiorentine je nato hitro popustil, Juventus pa si je prvo priložnost priigral v 22. minuti, ko je po dolgi podaji Bonuccija v kazenskem prostoru žogo spretno sprejel Pogba, nato pa ob oviranju domačih branilcev akcijo slabo zaključil. Na drugi strani je nevarno zapretil Pizarro, ki je z diagonalnim strelom poizkušal z roba kazenskega prostora, Tévez pa je s strelom od daleč meril naravnost v domačega vratarja Neta. Podobno usodo je doživel tudi strel Pogbaja s precejšnje razdalje, kmalu zatem pa je Chiellini z visoko podajo na desno stran kazenskega prostora našel Vidala, ki je žogo nemudoma vrnil Tévezu, Argentinec pa je iz prve meril previsoko. Ene izmed redkih napak Juventusa nato ni uspel izkoristiti Iličič, ki je od daleč sprožil čez gol, pred koncem izenačenega prvega polčasa pa je še enkrat sprožil Tévez, tudi v tem primeru pa je meril naravnost v domačega vratarja.

Carlos Tévez

Že v uvodnih minutah drugega dela se je poškodoval domači vezist Pizarro, ki ga je nadomestil veteran Ambrosini. Vidal je nato zapretil z neuspešnim diagonalnim strelom, na drugi strani igrišča pa je s prekrškom na robu kazenskega prostora zaustavil prodirajočega Cuadrada in si prislužil rumeni karton, ki mu bo preprečil nastop na prvi tekmi četrtfinala. Prosti strel je izvajal Borja Valero, Buffon pa po šibkem strelu Španca ni imel nobenih težav. Precej več preglavic mu je v 57. minuti povzročil nenaden strel Cuadrada s precejšnje razdalje, ko je Juventusov kapetan žogo uspel odbiti, na drugi strani pa je Juventus zapravil zelo lepo priložnost za vodilni zadetek. Tévez je napadal po desni strani in žogo oddal do Isle, ki je poslal uporaben predložek v kazenski prostor točno na glavo neoviranega Vidala, ki pa je sprožil prek vrat. Namesto Gómeza, ki je prejšnji teden v Torinu zadel za izenačenje, je Montella v igro poslal Matrija, kmalu zatem pa je Tévez spet zadel le domačega vratarja. Juventus je postajal vse bolj nevaren, ključno akcijo za zmago in napredovanje pa so belo-črni izvedli v 69. minuti. Llorente si je takrat na robu kazenskega prostora spretno želel pripraviti prostor za strel, domačemu kapetanu Rodríguezu pa ni preostalo drugega, kot da Španca zaustavi s prekrškom. Howard Webb, ki je italijanskim sodnikom pripravil pravo lekcijo modernega avtoritativnega sojenja, je Argentincu upravičeno pokazal drugi rumeni karton, nato pa še bolj upravičeno vztrajal pri pravilno postavljenem živem zidu. Andrea Pirlo je zato priložnost za strel dobil šele dve minuti pozneje, tako kot v nedeljo v Genovi, pa je tudi v četrtek v Firencah mojster prostih strelov našel pravo rešitev. Z močnim strelom v zgornji desni kot je neubranljivo premagal Neta in dosegel svoj peti zadetek v letošnji sezoni, vseh pet je dosegel iz prostih strelov! Conte je po vodilnem zadetku namesto Isle v igro poslal svežega Lichtsteinerja, ki se je kmalu izkazal z lepim prodorom po desni strani. Švicar je nato zaposlil Llorenteja, ki je streljal z glavo, Neto pa se je izkazal z odlično obrambo. Brazilski vratar je nekaj minut zatem preprečil zadetek prav Lichtsteinerju, ki je znova prodrl po desni strani in neuspešno meril proti bližnji vratnici. Šokirana Fiorentina je do konca zmogla zapretiti le po strelu Aquilanija z ogromne razdalje, ko se Buffon ni pustil presenetiti, Juventus pa je v zaključku tekme zapravil še eno izjemno priložnost za višjo zmago. Tévez je krenil v hiter protinapad in v idealnem trenutku na desni strani zaposlil rezervista Osvalda (vstopil je namesto Llorenteja). Slednji je z odličnim predložkom v kazenskem prostoru zaposlil Vidala, ki pa je z glavo zapravil še drugo neverjetno priložnost na tekmi in meril celo mimo vrat. Kljub temu je Juventus brez pretiranih težav zadržal priborjeno prednost in se zasluženo uvrstil med osem najboljših ekip v Ligi Europa.

»Nocoj je bilo najbolj pomembno, da smo si uspeli zagotoviti napredovanje,« je po tekmi povedal glavni junak Andrea Pirlo. »Močno smo si želeli utišati kritike in napredovati v četrtfinale, glede na prikazano, pa menim, da smo si to tudi povsem zaslužili. Tudi v nadaljevanju sezone želimo dosegati dobre rezultate v obeh preostalih tekmovanjih.« Po napredovanju v četrtfinale je bil zadovoljen tudi Leonardo Bonucci: »Vedeli smo, da nas v Firencah čaka zelo zahtevna tekma, kajti tudi Fiorentina si je močno želela napredovanja. Toda zavedali smo se tudi dejstva, da smo velika ekipa, ki do ugodnega rezultata lahko pride s potrpežljivostjo in čakanjem na priložnosti, ki se ti ponudijo med tekmo. Po zaslugi mojstra, ki ga imamo v ekipi, smo eno izmed njih tudi izkoristili.«

Artemio Franchi, Firence
FIORENTINA – JUVENTUS 0:1 (0:0)
Pirlo 71.

Fiorentina: Neto; Tomović, Rodríguez, Savić; Cuadrado, Aquilani, Pizarro (od 48. Ambrosini), Borja Valero, Vargas; Iličič (od 72. Roncaglia); Gómez (od 64. Matri)
Klop: Rosati, Pasqual, Bakić, Joaquín
Trener: Vincenzo Montella

Juventus: Buffon; Cáceres, Bonucci, Chiellini; Isla (od 76. Lichtsteiner), Vidal, Pirlo, Pogba, Asamoah; Tévez, Llorente (od 88. Osvaldo)
Klop: Storari, Romagna, Mattiello, Padoin, Vučinić
Trener: Antonio Conte

Sodnik: Howard Webb
Pomočnika: Michael Mullarkey & Darren Cann
Četrti sodnik: Jake Collin
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Andre Marriner & Lee Mason (vsi Anglija)
UEFA delegat: Steen Dahrup (Danska)
Kontrolor sojenja: Oguz Sarvan (Turčija)

Rumeni kartoni: Rodríguez (31.), Cuadrado (55.), Neto (94.); Vidal (50.), Tévez (94.)
Rdeči karton: Rodríguez (69.)

V petek ob 13. uri je bil v švicarskem Nyonu že opravljen žreb četrtfinala Lige Europa, ki je določil, da se bo Juventus pomeril s francoskim Lyonom. Prva tekma bo v Franciji odigrana 3. aprila, povratna pa 10. aprila v Torinu.