Liga Europa: Brez prednosti v Firence

Juventus in Fiorentina sta po nedeljskem prvenstvenem obračunu v četrtek v Torinu odigrala še prvo tekmo osmine finala Lige Europa, za razliko od ligaške preizkušnje, pa se je evropska za italijanske prvake končala s precejšnjim razočaranjem. »Stara dama« namreč minimalnega vodstva, ki ji ga je že v tretji minuti zagotovil Arturo Vidal, ni znala zadržati do konca, po izenačujočem zadetku Maria Gómeza pa bo Fiorentina povratno tekmo, ki bo prihodnji četrtek v Firencah, začela s prednostjo v gosteh doseženega zadetka.

Juventus - Fiorentina

Juventus je včerajšnjo tekmo proti Fiorentini po pričakovanjih začel z nekoliko spremenjeno zasedbo v primerjavi z nedeljsko prvenstveno tekmo, ki so jo belo-črni dobili z 1:0. Kljub temu so bili italijanski prvaki v uvodnem delu tekme precej boljši nasprotnik, izkoristili pa so že prvo resno priložnost, kajti za zgodnje vodstvo je že v tretji minuti poskrbel Arturo Vidal. Juve je v nadaljevanju zapravil še nekaj priložnosti za povišanje vodstva, v drugem polčasu pa začel opazno popuščati. Fiorentina je postajala vse bolj pogumna, dobrih deset minut pred koncem rednega dela pa je rezervist Mario Gómez kaznoval zmedeno Juventusovo obrambo in vijoličastim zagotovil prednost pred povratno tekmo, ki bo prihodnji četrtek v Firencah. Fiorentina se je z Juventusovega stadiona v četrtem poizkusu prvič vrnila neporažena, mreža »stare dame« pa se je na uradnih tekmah zatresla po 568 minutah brez prejetega gola. Do zadetka Maria Gómeza je torej mirovala skoraj devet ur in pol!

Arturo Vidal

Antonio Conte je po pričakovanjih nekoliko premešal začetno enajsterico. V obrambi sta tako poleg Chiellinija začela Ogbonna in Cáceres, na desni strani je zaigral Isla, v napadu pa Giovinco in Osvaldo. Po uvodnem pritisku Fiorentine je Juventus goste hitro uspel umiriti in že v tretji minuti se je Juventusov stadion veselil vodilnega zadetka. Po napadalni akciji Asamoaha, ki je Fiorentino potopil na nedeljski prvenstveni tekmi, se je žoga odbila do Marchisia na levo stran kazenskega prostora. Juventusov vezist jo je v loku vrnil nazaj v kazenski prostor, kjer jo je Giovinco spustil do Artura Vidala, Čilenec pa je brez težav matiral Neta in dosegel že svoj osemnajsti zadetek v letošnji sezoni. Juventus je tudi po vodstvu nadaljeval z nevarnimi napadi in že nekaj minut kasneje je po podaji Asamoaha zapretil Osvaldo. Sledil je neuspešen strel Vidala od daleč, v trinajsti minuti pa je po ostrem predložku Asamoaha z leve strani gostujoči branilec Savić pravočasno posredoval pred Osvaldom, ki bi v nasprotnem primeru žogo brez težav preusmeril v prazno mrežo. Razigrani Asamoah je nato priložnost pripravil še Marchisiu, ki ni bil uspešen, na drugi strani pa se je Ganec izkazal tudi v obrambnih nalogah, ko je po nevarnem poizkusu Fernándeza žogo spretno odbil pred Borjo Valerom. Osvaldo je nato dobro zaposlil Giovinca, ki je iz ugodnega položaja streljal naravnost v gostujočega vratarja, kmalu zatem pa se je Brazilec v vratih Fiorentine izkazal še po strelu Vidala z glavo. Vijoličasti so se nato otresli pritiska Juventusa in znova nevarno zapretili prek Fernándeza, v 38. minuti pa je bila novemu zadetku vseeno bližje »stara dama«. Pirlo je z odličnim predložkom našel Vidala, slednji pa je z glavo zatresel le prečko gostujočih vrat. Kmalu zatem je po lepi kombinaciji s Pirlom do strela prišel Giovinco, toda Juventusov napadalec ni bil dovolj natančen. Še pred koncem prvega polčasa so znova zapretili tudi gostje, po strelu Borje Valera je žoga za las zgrešila Juventusova vrata.

Začetek drugega polčasa je zaznamovala poškodba Fernándeza, ki je moral zapustiti igro in gostujoči trener Montella ga je zamenjal z veteranom Ambrosinijem. V primerjavi z razburljivim prvim polčasom je ritem igre v nadaljevanju precej padel, gostje pa so si po dveh grobih prekrških nad Chiellinijem in Asamoahom v dveh minutah prislužili dva rumena kartona. Zaradi lažje poškodbe je namesto Giovinca vstopil Llorente, kmalu zatem pa je pri Fiorentini nekdanjega napadalca Juventusa Alessandra Matrija nadomestil Mario Gómez. Grob prekršek Ambrosinija nad Vidalom je ostal nekaznovan, lepo priložnost za povišanje vodstva pa je Juventus zapravil v 70. minuti, ko se je Isla po samostojnem prodoru namesto za podajo, odločil za neuspešen strel, ki Netu ni povzročil nobenih težav. Podobno napako je nekaj minut kasneje naredil tudi Llorente, ki je krenil v protinapad, nato pa akcijo zaključil s slabo izvedenim strelom. Namesto izmučenega Osvalda je nato vstopil Pogba, v 79. minuti pa so gostje izenačili. Po dolgi podaji Iličiča je Mario Gómez spretno izkoristil neodločnost Ogbonne in Cáceresa in z nizkim strelom z desnico pod Buffonom zadel za 1:1. Na drugi strani je Nemcu nemudoma odgovoril Llorente, toda Neto je bil pozoren, znova pa je bil Gómez nevaren že v naslednji minuti, ko je zadel le zunanji del mreže. Po samostojni akciji je lepo priložnost za novo vodstvo Juventusa zapravil Pogba, v zaključnih minutah tekme pa je vse nevarnejša spet postajala Fiorentina. Gómez je bil neuspešen s strelom od daleč, po nevarnih poizkusih Borje Valera in rezervista Vargasa pa je dvakrat moral posredovati tudi Buffon. Juventusovemu kapetanu je na srečo uspelo preprečiti drugi zadetek Fiorentine, kljub temu pa varovance Antonia Conteja v četrtek v Firencah čaka zelo zahtevna naloga.

Mario Gómez

»Naša predstava je bila na tokratni tekmi po mojem mnenju celo boljša kot v nedeljo, na žalost pa je rezultat slabši,« je dejal Antonio Conte. »Žal nam je uspelo izkoristiti samo eno priložnost, še vedno pa ni nič odločenega, kajti tovrstne tekme trajajo vsaj 180 minut. V nedeljo nas čaka gostovanje pri Genoi, nato pa se moramo popolnoma osredotočiti na povratno tekmo v Firencah.« Edini zadetek za Juventus je prispeval Arturo Vidal, to je bil že njegov štirideseti gol na uradnih tekmah v belo-črnem dresu: »Po odličnem začetku tekme si nismo predstavljali, da bomo na koncu le remizirali, toda zavedamo se, da je Fiorentina močan nasprotnik. Zdaj nam ne preostane nič drugega, kot da zmagamo v Firencah, čeprav je proti vijoličastim težko igrati, kajti žogo znajo odlično držati v svoji posesti, kar nam ne ustreza.«

Juventus Stadium, Torino - 39.610 gledalcev (1,495.899 €)
JUVENTUS – FIORENTINA 1:1 (1:0)
Vidal 3.; Gómez 79.

Juventus: Buffon; Cáceres, Ogbonna, Chiellini; Isla (od 82. Padoin), Vidal, Pirlo, Marchisio, Asamoah; Giovinco (od 64. Llorente), Osvaldo (od 75. Pogba)
Klop: Storari, Barzagli, Bonucci, Lichtsteiner
Trener: Antonio Conte

Fiorentina: Neto; Roncaglia, Rodríguez, Savić, Tomović; Aquilani (od 77. Vargas), Pizarro, Borja Valero; Iličič, Matri (od 67. Gómez), Fernández (od 51. Ambrosini)
Klop: Rosati, Pasqual, Cuadrado, Matos
Trener: Vincenzo Montella

Sodnik: Björn Kuipers
Pomočnika: Angelo Boonman & Erwin Zeinstra
Četrti sodnik: Hessel Steegstra
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Pol van Boekel & Richard Liesveld (vsi Nizozemska)
UEFA delegat: Andrian Ixari (Moldavija)
Kontrolor sojenja: Kyros Vassaras (Grčija)

Rumena kartona: Pizarro (55.), Rodríguez (57.)