Serie A: Asamoahov projektil porazil Fiorentino

Juventus je v 27. krogu italijanskega prvenstva v času nedeljskega kosila z 1:0 premagal Fiorentino in se veselil že štirinajste domače prvenstvene zmage v tej sezoni. Tekmo je s prelepim zadetkom v 42. minuti odločil Kwadwo Asamoah, italijanski prvaki pa so po njegovi zaslugi dosegli že triindvajseto zmago na sedemindvajseti tekmi v letošnji sezoni. Že v četrtek se bodo belo-črni na prvi tekmi osmine finala Lige Europa na domačem stadionu še enkrat pomerili s Fiorentino.

Kwadwo Asamoah

Juventus se bo v obdobju enajstih dni kar trikrat pomeril s Fiorentino, prva od treh tekem proti klubu, ki je »stari dami« v prvem delu sezone zadal doslej edini prvenstveni poraz v letošnji sezoni, pa se je razpletla po željah navijačev dvakratnih zaporednih italijanskih prvakov. Moštvo Antonia Conteja je namreč po izjemnem zadetku Kwadwa Asamoaha doseglo še četrto zaporedno prvenstveno zmago, ob upoštevanju evropskih tekem s Trabzonsporjem pa je Juve petič zapored slavil brez prejetega zadetka. Na domačem stadionu je tretjič zapored premagal Fiorentino, ki bo v Torinu v okviru Lige Europa spet gostovala že v četrtek, povratna tekma, ki bo odločilna za napredovanje v četrtfinale, pa bo teden dni kasneje v Firencah.

Stephan Lichtsteiner

Trener italijanskih prvakov tokrat zaradi kartonov ni mogel računati na Pirla, v obrambi pa je namesto Bonuccija priložnost ponudil Ogbonni. Po poškodbi se je v prvo postavo uspešno vrnil Chiellini, niti na klopi pa ni bilo Osvalda, ki se je pred kratkim veselil rojstva hčerke. Juventus je kmalu po začetku tekme prevzel pobudo in začel ogrožati vrata Fiorentine, v uvodnih minutah pa si je »stara dama« priigrala le nekaj podaj iz kota. Gostje iz Firenc so se z organizirano obrambno igro dobro upirali belo-črnim, ki jim je za izvedbo nevarnejših akcij primanjkovalo prostora. Po drugem grobem posredovanju Vidala v kratkem obdobju je Čilenec prejel rumeni karton, nekaj trenutkov zatem pa je na desni strani priložnost za strel omogočil Lichtsteinerju, toda Švicar je sprožil mimo vrat. Že v naslednjem napadu je iz ugodnega položaja prek vrat sprožil Tévez, sledil pa je še neuspešen poizkus Marchisia. V 26. minuti je Asamoah z levico sprožil oster strel proti vratom Fiorentine, žoga je tik pred vratarjem spremenila smer, vseeno pa se je Neto izkazal in jo odbil v kot. Ganec je bil po zelo podobni akciji nevaren tudi minuto kasneje, nato pa je zapretil še Pogba, ki je spretno sprejel žogo po podaji z desne strani, nato pa žogo slabo zadel in zletela je visoko prek vrat. Juventusov pritisk se je nadaljeval tudi v zaključku prvega polčasa, po neuspešnih akcijah Lichtsteinerja in Téveza pa se je vendarle obrestoval v 42. minuti, ko je z drugim letošnjim zadetkom zablestel Kwadwo Asamoah. Ganec je na levi strani kazenskega prostora z mojstrskim preigravanjem iz igre vrgel Cuadrada, nato pa z desnico, ki je njegova slabša noga, sprožil pravi projektil, ki je s pomočjo Pizarra in oddaljene vratnice končal v mreži nemočnega vratarja Fiorentine.

Na začetku drugega polčasa so bolj pogumno zaigrali tudi gostje, ki so zatresli Buffonovo mrežo, sodniki pa zaradi prepovedanega položaja zadetka upravičeno niso priznali. Hudo napako si je pred svojim kazenskim prostorom privoščil Pizarro, toda Tévez je ni uspel popolnoma izkoristiti, kajti povratno podajo Argentinca proti Llorenteju je prestregel vratar Neto. Gostje so nato neuspešno poizkušali prek Gómeza in Vargasa, ki je nekaj minut kasneje sprožil še s precejšnje razdalje, žoga pa je zletela prek domačih vrat. Namesto Lichtsteinerja je Conte v igro poslal Cáceresa, edino resno priložnost na tekmi pa je Fiorentina zapravila deset minut pred koncem tekme, ko je rezervist Ryder Matos z glavo zadel prečko Buffonovih vrat. Brazilec je že minuto zatem prejel rumeni karton zaradi simuliranja, pri Juventusu pa sta namesto Téveza in Marchisia vstopila še Isla in Padoin, ki sta do konca tekme pristavila svoj delež pri ohranjanju ugodnega rezultata.

Carlos Tévez

Antonio Conte je v letošnji sezoni Juventus popeljal do štirinajstih zmag na uvodnih štirinajstih domačih tekmah, z današnjim uspehom proti Fiorentini je Juventus izenačil tovrsten rekord Torina iz sezone 1975/76: »Po takšnem dosežku smo lahko neizmerno ponosni, toda rekordi ne prinašajo lovorik in zadovoljstvo bo popolno le, če bomo ob koncu sezone spet osvojili scudetto. Današnja tekma je bila v tem pogledu zelo pomembna, kajti vsaj začasno nam je uspelo še dodatno povišati prednost in na Romo, ki nocoj gostuje v Neaplju, preusmeriti nekaj dodatnega pritiska.« Pred večerno zaključno tekmo 27. kroga Serie A ima Juventus kar štirinajst točk prednosti pred Romo, že triindvajseto zmago »stare dame« v tej sezoni pa je s prelepim zadetkom zagotovil Kwadwo Asamoah: »Nisem igralec, ki bi dosegal veliko zadetkov. Tokrat sem prvič zadel z desnico in lahko sem zelo zadovoljen. Na moji strani igrišča se je odpiralo več prostora za nevarne napade in dobro nam ga je uspelo izkoristiti.«

Juventus Stadium, Torino – 39.967 gledalcev (1,631.504 €)
JUVENTUS – FIORENTINA 1:0 (1:0)
Asamoah 42.

Juventus: Buffon; Barzagli, Ogbonna, Chiellini; Lichtsteiner (od 79. Cáceres), Vidal, Marchisio (od 88. Padoin), Pogba, Asamoah; Tévez (od 82. Isla), Llorente
Klop: Storari, Rubinho, Bonucci, Peluso, Giovinco, Quagliarella
Trener: Antonio Conte

Fiorentina: Neto; Diakité, Rodríguez, Savić, Pasqual; Anderson (od 57. Fernández), Pizarro (od 65. Wolski), Aquilani; Cuadrado, Gómez (od 77. Matos), Vargas
Klop: Lupatelli, Rosati, Roncaglia, Compper, Ambrosini, Bakić, Joaquín, Iličič, Matri
Trener: Vincenzo Montella

Sodnik: Daniele Orsato (Schio)
Pomočnika: Nicola Andrea Nicoletti (Macerata) & Mauro Tonolini (Milano)
Četrti sodnik: Giulio Dobosz (Rim)
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Paolo Silvio Mazzoleni (Bergamo) & Paolo Valeri (Rim)

Rumeni kartoni: Vidal (12.), Asamoah (91.); Matos (81.), Savić (85.), Aquilani (87.), Rodríguez (93.)