Serie A: Z zmago v Milanu povišali prednost

Nedeljski večerni derbi 26. kroga italijanskega prvenstva med Milanom in Juventusom so z 2:0 dobili gostje iz Torina, ki so tako na najboljši možen način izkoristili remi Rome na sobotni tekmi z Interjem in prednost pred drugouvrščenimi Rimljani povišali že na enajst točk. Za dvaindvajseto zmago italijanskih prvakov v letošnji sezoni sta zadela Fernando Llorente in Carlos Tévez, Juve pa je rdeče-črne v Milanu v okviru Serie A premagal prvič po 30. oktobru 2010.

Carlos Tévez

Italijanski prvaki so še v četrtek zvečer v Turčiji igrali povratno tekmo šestnajstine finala Lige Europa, zato so imeli na razpolago zelo malo časa za temeljite priprave na gostovanje pri Milanu. Živahen začetek tekme s strani domače ekipe ni bil pretirano presenetljiv, Juventus pa se je na hitro in agresivno igro motivirane domače ekipe še pravočasno prilagodil. Belo-črni so pobudo taktično prepustili nasprotniku, pri ohranjanju nedotaknjene mreže so imeli tudi nekaj sreče, ko pa je pritisk Milana popustil, je »stara dama« udarila z vso močjo in po zadetku Llorenteja celo dobila prvi polčas. V nadaljevanju je Juve pametno nadziral potek tekme, za miren zaključek pa je z zelo lepim zadetkom poskrbel Tévez, ki se je poleg zmage Juventusa lahko veselil tudi preboja na prvo mesto lestvice strelcev italijanskega prvenstva. Kljub ne ravno bleščeči predstavi, je Juventus vseeno dosegel še četrto zaporedno zmago na uradnih tekmah proti Milanu, na ligaškem gostovanju na San Siru pa je zmagal prvič po oktobru 2010. Belo-črni so uspeli na četrti zaporedni uradni tekmi svojo mrežo ohraniti nedotaknjeno, prednost pred Romo pa so povišali na enajst točk.

Stephan Lichtsteiner

Antonio Conte zaradi kartonov na igrišče ni mogel poslati Artura Vidala, ki si je tekmo v družbi predsednika Agnellija ogledal s tribune, zaradi poškodbe pa je bil le na klopi tudi Chiellini. V prvi postavi je namesto njega začel Cáceres, po lažji poškodbi pa je okreval tudi Asamoah, ki je zasedel standardno mesto na levem bočnem položaju. Prav Asamoah je zapravil prvo priložnost na tekmi, ko je nekoliko izven kazenskega prostora slabo zadel žogo, nekaj trenutkov zatem pa je z zunanjim delom stopala mimo vrat sprožil še Lichtsteiner. Na drugi strani je dvakrat zapretil Taarabt, lepo priložnost pa je Kakáju pripravil Pazzini, toda Brazilec je bil nenatančen. Pazzini je nato z glavo meril mimo vrat, neuspešno je od daleč sprožil tudi Emanuelson, na drugi strani pa je po dobrem sodelovanju z Llorentejem Tévez sprožil prešibak strel, da bi lahko resneje ogrozil Abbiatijeva vrata. Prek vrat je od daleč sprožil Pogba, v dvajseti minuti pa je Juve zapravil izvrstno priložnost za vodilni zadetek. Borbeni Tévez je na levi strani prišel do žoge in poslal ostro podajo v kazenski prostor, kjer je okroglo usnje najprej zgrešil Llorente, nato pa je iz ozadja pritekel Lichtsteiner in z močnim strelom nastreljal dobro postavljenega Abbiatija na golovi črti. Že v naslednji akciji so nevarno zapretili tudi domačini. Taarabt je preigraval na desni strani in z ostro podajo pred vrata zaposlil Pazzinija, Buffon pa je bil dovolj pozoren, da ga domači napadalec ni uspel presenetiti. Nekaj minut kasneje je Pazzinijev protinapad ustvaril precejšnjo zmedo v Juventusovem kazenskem prostoru, dve lepi priložnosti za vodilni zadetek pa je zapravil Kaká. Prvi strel Brazilca je Buffon uspel odbiti, po njegovem vnovičnem poizkusu pa je vodstvo Milana na golovi črti preprečil Bonucci. Domači so bili razigrani tudi v nadaljevanju prvega polčasa. Poli je iz ugodnega položaja meril prek vrat, po močnem strelu Montoliva pa se je z dobrim posredovanjem spet izkazal Juventusov kapetan. Buffon je nato zaustavil še en strel Pazzinija, odlično pa je posredoval tudi po zvitem strelu Kakája. V 44. minuti pa je kljub premoči Milana zadetek padel na drugi strani igrišča. Domači branilec Rami je storil napako, ki jo je izkoristil Marchisio in prišel do žoge na desni strani kazenskega prostora. Pravočasno je podal do Téveza, ki je z enim dotikom žogo namestil Lichtsteinerju, ki se je akciji priključil v polnem sprintu, Švicar pa je nato pravočasno in izjemno natančno s povratno podajo zaposlil Fernanda Llorenteja, ki mu ni bilo težko zadeti prazne mreže. Baskovski napadalec je dosegel svoj enajsti zadetek v Serie A, sicer pa trinajstega v dresu Juventusa.

Fernando Llorente

Drugi polčas se je začel precej bolj umirjeno, prvo priložnost pa je po protinapadu zapravil Tévez, ki je z nizkim diagonalnim strelom meril naravnost v dobro postavljenega Abbiatija. Na drugi strani so po napaki Buffona domači v kazenski prostor poslali oster predložek, z glavo pa je bil nenatančen Poli. Ob strelu je trčil s Cáceresom, ki je z obvezano glavo tekmo lahko nadaljeval, Poli pa je moral celo na pregled v bolnišnico. Montolivo je nato iz prostega strela meril previsoko, v 64. minuti pa je nespretno posredoval Pirlo in si po prekršku nad rezervistom Saponaro prislužil rumeni karton, zaradi katerega ne bo smel nastopiti na nedeljski tekmi s Fiorentino. Štiri minute kasneje pa je bil včerajšnji derbi odločen, kajti Carlos Tévez se je nenadoma odločil za silovit strel s kakšnih petindvajsetih metrov, po katerem je žoga neubranljivo preletela Abbiatija in se od prečke odbila v mrežo. Fenomenalen zadetek Argentinca, ki je s petnajstim golom v tej sezoni prevzel vodstvo na lestvici strelcev italijanskega prvenstva. Juve je po drugem zadetku dodobra umiril nalete domačih, ki so Buffonu nekajkrat zapretili še z neuspešnimi streli od daleč, na drugi strani pa je bil blizu tretjega zadetka tudi Andrea Pirlo, ki je iz prostega strela zadel zgornji del prečke. Z diagonalnim strelom z roba kazenskega prostora je oddaljeno vratnico zadel še Pogba, tik pred koncem tekme pa se je zatresel tudi okvir Juventusovih vrat, ko je po podaji Saponare iz neposredne bližine prečko zatresel še rezervist Robinho.

»V prvem polčasu smo imeli kar precej težav, kajti Milan je igral v zelo visokem ritmu,« je dejal Antonio Conte. »Pirla so onemogočali kar trije igralci, mi pa smo preveč igrali v širino. V nadaljevanju smo te pomanjkljivosti izboljšali in dosegli zelo pomembno zmago. Le velika ekipa je lahko na takšni tekmi premagala tako dober Milan. Ta zmaga je izjemno pomembna za samozavest, kajti dosegli smo jo kljub temu, da smo bili dolgo časa pod precejšnjim pritiskom.« Fernando Llorente je v 44. minuti odlično akcijo Juventusa kronal z vodilnim zadetkom: »Za nami je zelo težka tekma. Milan je odlično igral v prvem polčasu in nam povzročil kar nekaj težav. Bili smo nekoliko presenečeni, toda dobro smo se odzvali, dosegli dva gola in zasluženo zmagali.« S pravo mojstrovino je končni rezultat postavil Carlos Tévez, prvi strelec italijanskega prvenstva: »Močno sem si želel doseči zadetek, ki ga zdaj lahko posvetim sinu. Abbiati pri tem golu ne nosi nobene krivde, kajti žoga ga je preletela, nato pa se je hitro spustila in odbila od prečke. Dosegli smo zelo pomembno zmago, z njo smo izkoristili remi Rome proti Interju. V Juventusu sem srečen, soigralci in vodstvo mi zaupajo in to je zame bistvenega pomena.«

Giuseppe Meazza, Milano – 75.589 gledalcev
MILAN – JUVENTUS 0:2 (0:1)
Llorente 44., Tévez 68.

Milan: Abbiati; Abate, Rami, Bonera, Emanuelson; de Jong, Montolivo (od 70. Honda), Kaká; Poli (od 53. Saponara); Taarabt (od 75. Robinho), Pazzini
Klop: Amelia, Gabriel, De Sciglio, Mexes, Constant, Zaccardo, Essien, Birsa, Petagna
Trener: Clarence Seedorf

Juventus: Buffon; Barzagli, Bonucci, Cáceres; Lichtsteiner (od 84. Padoin), Pogba, Pirlo, Marchisio, Asamoah; Llorente (od 90. Osvaldo), Tévez (od 92. Giovinco)
Klop: Storari, Rubinho, Chiellini, Ogbonna, Peluso, Isla, Quagliarella
Trener: Antonio Conte

Sodnik: Marco Guida (Torre Annunziata)
Pomočnika: Elenito Giovanni Di Liberatore (Teramo) & Gianluca Cariolato (Legnago)
Četrti sodnik: Andrea Marzaloni (Rimini)
Dodatna sodnika za kazenski prostor: Andrea Gervasoni (Mantova) & Carmine Russo (Nola)

Rumeni kartoni: Bonera (83.); Marchisio (58.), Pirlo (64.)