Liga Europa: Zanesljivo v osmino finala

Juventus je z 2:0 dobil tudi povratno tekmo šestnajstine finala Lige Europa proti turškemu Trabzonsporju in se s skupnim izidom 4:0 uvrstil v osmino finala, kjer se bo pomeril s Fiorentino. Na razmočenem igrišču v Trabzonu je »stara dama« takoj zagospodarila in v uvodnem delu tekme popolnoma nadigrala domačine, ki so jih spodbujali glasni navijači. Po zadetkih Vidala in Osvalda je Juve že po dobre pol ure vodil z 2:0, v nadaljevanju tekme pa so belo-črni rutinsko nadzorovali rezultat in varčevali z močmi za nedeljski derbi z Milanom.

Arturo Vidal

Juve si je prejšnji teden na domači tekmi s Trabzonsporjem s težavami priigral dva zadetka prednosti, varovanci Antonia Conteja pa se še zelo dobro spomnijo zadnjega gostovanja v Turčiji. Odločen pristop na začetku povratne tekme je bil zato povsem upravičen, posledično pa so belo-črni hitro prevzeli pobudo in v uvodnem delu tekmo popolnoma nadigrali nemočne domačine. Juve je povratno tekmo v Trabzonu kljub precej spremenjeni enajsterici začel izjemno odločno, borbeno in agresivno, poleg dveh doseženih zadetkov pa so si gostje priigrali še nekaj izjemnih priložnosti, ki pa so žal ostale neizkoriščene. Vseeno je bilo po dobre pol ure napredovanje praktično že zagotovljeno, zato si je Conte lahko privoščil tudi nekaj taktiziranja in varčevanja z močmi pred nedeljskim gostovanjem pri Milanu. Liga Europa se z osmino finala nadaljuje čez dva tedna, Juventus se bo pomeril s Fiorentino. Prva tekma bo 13. marca v Torinu, povratna pa teden dni pozneje v Firencah.

Italijanski prvaki so povratno tekmo šestnajstine finala Lige Europa s Trabzonsporjem pričakovano začeli s precej premešano zasedbo, vseeno pa so takoj po začetku tekme v deževnem Trabzonu prevzeli pobudo. Z agresivnim in borbenim pristopom so domačo ekipo potisnili v svoj kazenski prostor, že v peti minuti pa zapravili prvo lepo priložnost. Po lepi podaji Giovinca se je na desni strani kazenskega prostora sam znašel Isla, njegov strel pa je domači vratar Kivrak preusmeril v vratnico. V nadaljevanju sta neuspešno poizkušala Giovinco in Marchisio, domači branilci in vratar Kivrak pa so uspeli blokirati tudi strela Vidala in Pogbaja. V štirinajsti minuti se je po dolgotrajnem pritisku mreža Trabzonsporja vendarle zatresla, ko je iz neposredne bližine zadel Peluso, toda nahajal se je v prepovedanem položaju in zadetek ni obveljal. Neverjetno dominacijo pa so gostje z zadetkom vendarle kronali v 18. minuti. Osvaldo je z leve strani poslal nevarno žogo v kazenski prostor, kjer je Kivrak iz neposredne bližine čudežno ubranil strel Giovinca, tudi razpoloženi domači vratar pa je bil nemočen, ko se je žoga odbila do Artura Vidala, ki jo je spretno in močno zabil pod prečko in se veselil že sedemnajstega zadetka v letošnji sezoni. Juventusov pritisk je v nadaljevanju nekoliko popustil, do sape so prišli tudi Turki, ki pa Buffonovih vrat resno niso uspeli ogroziti. Po krajšem zatišju je Juve še drugič udaril v 33. minuti, ko je Marchisio na levi strani zaposlil Giovinca, slednji pa je pred vrati našel osamljenega Pabla Daniela Osvalda, ki je z glavo brez težav žogo poslal v prazno mrežo in dosegel svoj drugi belo-črni zadetek. Juve je takrat že vodil s skupnim izidom 4:0, zato je Conte iz igre potegnil Pogbaja, ki ga bo bolj potreboval za nedeljsko gostovanje pri Milanu, vstopil pa je Padoin. Juve je nevarno zapretil tudi ob koncu odlično odigranega prvega polčasa, ko je najprej izjemno priložnost za tretji zadetek po podaji razpoloženega Giovinca zapravil Vidal, mreža Trabzonsporja pa se nato ni zatresla niti po lepi kombinaciji Isle, Vidala in Osvalda.

Pablo Daniel Osvaldo

Drugi polčas se je začel precej bolj umirjeno. Juventus je brez težav nadziral potek tekme, domači pa niso uspeli resneje ogroziti odlično organizirane belo-črne zasedbe. Po slabih desetih minutah nadaljevanja je novo priložnost po podaji Vidala zapravil Giovinco, ki ga je nekaj minut kasneje zaposlil še Osvaldo, tudi v tem primeru pa Juventusovemu napadalcu ni uspelo premagati Kivraka. Sledila sta še neuspešna strela Marchisia in Osvalda, namesto Cáceresa pa je vstopil Barzagli. Domači napadalec Janko je od daleč sprožil mimo vrat, Buffon pa je žogo brez težav ujel po šibkem prostem strelu Adına. V 72. minuti je namesto Marchisia vstopil še Pirlo, že v naslednji minuti pa je sledila nova priložnost za Juve. Dobro sta kombinirala Vidal in Osvaldo, do zaključnega strela pa je prišel Padoin, ki pa ni uspel premagati domačega vratarja. Giovinca so po uspešnem preigravanju domači branilci podrli na robu kazenskega prostora, nato pa je kar sam izvedel prosti strel. Kivrak se je spet izkazal, žogo pa odbil naravnost do Pelusa, ki iz ugodnega položaja ni uspel zatresti prazne mreže. V nadaljevanju je domači vratar posredoval še po podaji Isle proti Osvaldu, na drugi strani pa je Buffon po strelu Adına z razdalje žogo ujel.

Trabzonspor - Juventus 0:2

»Zelo sem zadovoljen s prikazano igro moje ekipe, kajti v primerjavi s prvo tekmo, smo povratno odigrali s precej izboljšanim pristopom,« je bil po zagotovljenem napredovanju v osmino finala zadovoljen Antonio Conte. »Na tekmo smo se temeljito pripravili, nato pa na igrišču odigrali tako, kot smo se dogovorili. Nismo želeli le braniti rezultata iz prve tekme. Hoteli smo igrati nogomet in zmagati, to pa nam je tudi zelo dobro uspelo.« Zelo dobre igre z zadetkom ni uspel kronati Sebastian Giovinco: »Hiter zadetek v domači mreži je bil bistvenega pomena. Na srečo nam je uspelo zadeti, nato pa smo tekmo mirno pripeljali do konca. Lahko bi dosegli tudi več zadetkov, tudi sam sem imel nekaj priložnosti, toda domači vratar je bil v zelo dobri formi.« Na obeh tekmah proti Trabzonsporju je turško mrežo zatresel Pablo Daniel Osvaldo: »Lahko bi dosegli še kakšen zadetek več, toda vseeno smo lahko zadovoljni z dobro igro in rezultatom na zahtevnem gostovanju. Tekmo smo začeli zelo agresivno, bili smo dominantni in zasluženo zmagali, zdaj pa se moramo z mislimi že usmeriti na nedeljsko tekmo proti Milanu.«